Türkiye'yi sarsacak belgeler!

Türkiye'yi sarsacak belgeler!.19282
  • Giriş : 06.03.2009 / 09:38:00
  • Güncelleme : 06.03.2009 / 10:15:29

Balbay'dan çıkan belgelerin şifresi çözülünce Savcılık düğmeye bastı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında ek ifadeleri alınmak üzere adliyeye getirilen Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ile Neriman Aydın, tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi.

''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcılarının talimatı üzerine Ankara'dan İstanbul'a getirilen Balbay ve Aydın, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde Cumhuriyet savcılarına ifade verdi.

Balbay ve Aydın, savcılıktaki sorgularının ardından tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi.

TÜRKİYE'Yİ SARSACAK BELGELER

İkili ek deliller ışığında gözaltı kapsamındaki "zorla getirme" kararıyla İstanbul'a polis nezaretinde getirilmişti. Ek delillerin Türkiye'yi sarsacak nitelikte olduğu belirtiliyor. Özellikle Balbay'ın evinde ilk gözaltı sırasında yapılan aramada çıkan ve şifrelenmiş olan belgelerin çözümünden bu deliller elde edildi.

Çözümü uzun süre alan şifrelerde Türkiye'yi sarsacak çok gizli bilgiler ve günlükler çıktığı belirtiliyor.

ON SAAT İFADE

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar Murat Yönder ve Ercan Şafak tarafından yaklaşık 4 saat süren sorgulamada, Aydın'a 1 Temmuz 2008'deki operasyonda el konulan bilgisayarında ele geçirilen ve 2004'ten beri Genelkurmay ile Şener Eruygur'a yazdığı elektronik mektupların ve görüşmelerden sonra tuttuğu günlüklerin sorulduğu öğrenildi. Eylül 2008'de tutuklanan Mehmet Ali Çelebi, Eren Mumcu, Noyan Çalıkuşu ile tutuksuz şüpheliler Hasan Hüseyin Uçar ve Yaşar Tozkoparan'ın yaklaşık 4 yıl boyunca Aydın'ın evine niçin geldiği soruldu. Aydın'ın teğmenlerin geldiği evin karargâh evi değil kendi evi olduğunu söylediği belirtildi. Aydın'dan sonra Balbay'ın sorgusu yapıldı.

Mustafa Balbay'ı ise savcılar Zekeriya Öz, Fikret Seçen ve Kasım İlimoğlu sorguladı. Balbay üç savcıya yaklaşık 10 saat ifade verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*