Türkiye'yi sevgi ağları ile örüyoruz

  • Giriş : 25.02.2007 / 00:00:00

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, tüm Türkiye'yi ''sevgi evleri'' ve sevgi ağları ile ördüklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, 21 sevgi evinin inşaatının tamamlandığını, 120 sevgi evinin inşaatının bitmek üzere olduğunu, 160 sevgi evinin de ihale ve proje aşamasında bulunduğunu belirterek, tüm Türkiye'yi ''sevgi evleri'' ve sevgi ağları ile ördüklerini söyledi.

AK Parti Bolu İl Başkanlığının aylık il danışma toplantısına katılmak için Bolu'ya gelen Devlet Bakanı Çubukçu, Koröğlu Otel'in girişinde partililer tarafından çiçeklerle ve alkışlarla karşılandı.

Bakan Çubukçu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, devletin himayesine muhtaç, herhangi bir güvenlik şemsiyesi altında bulunmayan vatandaşlara ulaşılması amacıyla Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunun (SHÇEK) bütçesinin her geçen gün biraz daha artırıldığını ifade etti.

Çubukçu, ''2002 yılında 121 milyon 589 bin YTL olan bütçe, 2007 yılında 791 milyon 595 bin YTL'ye çıkmıştır. Bu da bütçenin yaklaşık 6 katına çıkarıldığı anlamına gelmektedir'' dedi.

İnsana yakışır bir hayat standardı oluşturulması için toplumun bütün kesimlerini eşit hale getirmeye çalıştıklarını kaydeden Bakan Çubukçu, şunları söyledi:

''Ülkenin en mağdurlarını en şanslıları yapmaya çalışıyoruz. Gösterdiğimiz çaba, çocuklarımız için, kimsesiz çocuklarımız için. Kurum bakımına almadan, aile bütünlüğü dağılmadan aileye destek, hizmet yoluyla oldu. Aileleri kurum olarak evlerinde destekledik. Aynı zamanda bütçedeki bu artış çocukların harçlıklarından tutun da ailelere yapılan ayni ve nakdi yardım gibi hemen her alana yansıdı.''

-KOĞUŞ SİSTEMİNDEN ODA SİSTEMİNE-

Kurumda her 8 çocuğa bir bakım elemanı, her 6 özürlüye bir bakım elemanı düştüğünü ifade eden Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, şöyle konuştu:

''Hizmet alımındaki ihalenin bakım ve hizmet alımı olarak ayrılmasını öngördük. Çocuklarımızla çocuk gelişimi mezunları veya lise mezunu olup sertifika programından geçmiş kişiler ilgileniyor. Bu konudaki çalışmalarımız ve çabalarımız aynı zamanda fiziki mekanların yenilenmesinde de sürüyor. Bugün kurumlarımızda en fazla 8 çocuğun kaldığı koğuş sisteminden oda sistemine geçilmiştir.

Kuruluşumuzun imkanlarını ve arsalarımızı değerlendirerek, genel bütçeden de faydalanarak tüm Türkiye'yi sevgi evleri ve sevgi ağları ile örüyoruz. 21 sevgi evimizin inşaatı tamamlandı. 120 sevgi evinin inşaatı bitmek üzere. 160 sevgi evimizde ihale ve proje aşamasında. Türkiye genelinde, arsalarımız karşılığında TOKİ ile yaptığımız anlaşmada kapsamında hemen hemen ülkenin her yerinde sevgi evleri ve özürlü çocuklarımız için engelsiz yaşam merkezleri oluşturuyoruz.''

Hükümetin yürürlüğe koyduğu en önemli yasalardan birisinin 7 Temmuz 2005 tarihinde yürürlüğe giren Özürlüler Yasası olduğunu kaydeden Bakan Çubukçu, ''Çoğu zaman yasalar çıkarılır ama sokağa yansımaz ve genellikle uygulanmaz. En hızlı uygulama yönetmeliklerini biz çıkardık. En hızlı bütçe desteğini Sayın Başbakanımız ve Maliye Bakanımız bu yasaya verdi'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious