Türkiye'yi tehdit eden nükleer santral kapanıyor

  • Giriş : 30.11.2007 / 10:49:00

Ermenistan, tehlikeli olduğu için yıllardır kapatılması yönünde uluslararası baskı altında kalmasına yol açan Medzamor Nükleer Santrali'ni kapatmayı öngören bir planı onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümetin, kapatmayı amaçlayan bir planı dün onayladığı bildirildi, ancak belirlenen kapatma tarihi açıklanmadı.
Ermenistan Enerji Bakanı Armen Movsisyan, yaptığı açıklamada, kapatmanın maliyetinin 280 milyon dolar olarak hesaplandığını söyledi.

Ülkenin tek nükleer santrali olan Medzamor, 27 yıllık ve ülkenin elektriğinin yarısını sağlıyor. Santral, Türkiye sınırı yakınında ve başkent Erivan'ın 30 kilometre batısında bulunuyor. 1988 depreminden sonra kapatılan santral, elektrik sıkıntısı nedeniyle 1995'te yeniden açılmıştı. Ermenistan'ın Rusya'ya borçları nedeniyle santralin mali kontrolü 2004 yılında Rus enerji devi UES'ye geçmiş, UES, santralin yönetimine de ortak olmuştu.
Ermeni yetkililer, enerji açığı olacağı gerekçesiyle kapatmaya karşı çıkıyordu, ancak ABD ve AB'nin bu konuda mali yardım vaat etmesinin ardından, kapatma planı kabul edildi.

Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan, Medzamor'un 2 katı kapasitede, 1000 megawattlık bir nükleer santral inşaatı planladıklarını ve maliyetinin 2 milyar doları bulacağını açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious