Türkiye'yi vergi zengini yapacak imza

Türkiye'yi vergi zengini yapacak imza.11733
  • Giriş : 11.07.2009 / 21:42:00

Hazar doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Nabucco için imzalar pazartesi Ankara’da atılıyor. Nabucco’da verginin yüzde 60’ı Türkiye’de kalacak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hazar doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Nabucco için imzalar pazartesi Ankara'da atılıyor.Nabucco'da verginin yüzde 60'ı Türkiye'de kalacak...

Yaklaşık 7.9 milyar dolarlık Nabucco Projesi'nde ilk imzalar pazartesi günü Ankara'da atılacak. Hazar doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak proje ile ilgili düzenlenecek imza törenine AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun yanı sıra, Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu, Macaristan Başbakanı Gordon Bajnai, Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanişev ile Avusturya Başbakanı Werner Faymann'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 20 ülkeden bakan düzeyinde katılım sağlanacak. 2011 yılında başlanması öngören Nabucco'da ilk gazın ilk gazın 2014'te pompalanması bekleniyor. Projede, ilk etapta 8-10 milyar metreküplük bir gaz akışı sağlanacak.

450 MİLYON EURO GELECEK

Bu arada, Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Nabucco'da toplanan verginin yaklaşık yüzde 60'ının Türkiye'de kalacağını söyledi. Yetkili, anlaşma metninde hattan elde edilecek vergi gelirlerinin dağıtımında boru hattının o ülkeden geçen uzunluğunun kriter olması ilkesinin yer aldığına işaret etti ve “Hattın 2 bin kilometresi Türkiye'den geçiyor. Vergi gelirinin de yaklaşık yüzde 60'ı Türkiye'de kalacak. Bu da yıllık 400-450 milyon euro getiri anlamına geliyor” dedi.

İKİNCİ ANLAŞMA YAPILACAK

Enerji Bakanı Taner Yıldız, 6 ay içinde Nabucco'da destekleme anlaşması olarak yorumlanabilecek detaylı bir anlaşmanın daha yapılacağını bildirdi. Yıldız, Azerbaycan gazının fiyatı ile ilgili görüşmelerin de sürdüğünü kaydetti.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*