Türkiye'yi yerden yere vurdular!

Türkiye'yi yerden yere vurdular!.13819
  • Giriş : 07.07.2009 / 14:15:00

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas bir araya gelince Türkiye'yi yerden yere vurdular.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Resmi temaslar için Erivan'da bulunan Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, AB'ye üye komşu ülkeden Avrupa standartlarına uygun komşuluk beklediklerini, bu ilişkilerin, hem ekonomik, hem siyasi, hem de karşılıklı uzlaşmalarla saygı çerçevesinde yürütülmesi gerektiğini belirterek, aksi taktirde güvensizliğin derinleşeceğini kaydetti.

Serj Sarkisyan, ''Türkiye'nin AB üyesi olması onu daha güvenli hale getirebilir ve düşüncemize uygun bir ülkeye dönüştürebilir'' dedi.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine de değinen Sarkisyan, ''Biz Avrupa'da kapalı kalan sınırların açılmasından ve ilişkilerin ön koşulsuz kurulmasından yanayız'' diye konuştu.

İşgal altındaki Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun barış sürecine de değinen Sarkisyan, bu süreçte henüz herhangi bir gelişmenin sağlanmadığını, görüşmelerde, öncelikli konulardan birinin ise Karabağ'ın statüsü olduğunu kaydetti.

Hristofyas da, "AB'ye, yalnız Avrupa standartlarına uygun ve gelişmiş bir Türkiye'nin girebileceğini" söyledi.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecini desteklediklerini bildiren Hristofyas, "Türkiye ile müzakereler yürütmenin kolay olmadığını, ancak başka seçeneğin de mevcut olmadığını" ifade ederek, ''Fakat bu demek değil ki Güney Kıbrıs ya da Ermenistan kendi ilkelerinden vazgeçmeli'' dedi.

Hristofyas sözde soykırımın tanınmasını istedi

Dimitris Hristofyas, Ermenistan'a resmi ziyaret sırasında eşi Esli ile birlikte "Soykırım Anıtı"nda saygı duruşunda bulundu. Bunun ardından Hristofyas, "Soykırım Müzesi"ni ziyaret etti. Hristofyas "Soykırım Müzesi"ndeki deftere "Ermenilerin maruz kaldıklarından dolayı üzüntü, acı ve kızgınlık" duyduğunu belirtirken "Jön Türklerin soykırım yaptığını" da öne sürdü.

Hristofyas, "Ermeni Soykırımı'nın tanınması ve kınanması uluslararası toplumun ve tüm insanlık için bir zorunluluktur. Kıbrıs (Rum Kesimi) ve Kıbrıs halkı, Ermenistan'ın Soykırımın tanınmasını amaçlayan çabalarına her zaman destek verdi ve desteklemeyi sürdürecek" de diye yazdı.

Rumlardan Ermenilere tam destek

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Erivan'a yaptığı resmi ziyaret sırasında Karabağ sorununa ilişkin müzakereler konusunda Ermenistan'ın yanında olduklarını söyledi. Bu arada komşu ülkelerin arasında "ön koşulsuz" ilişkilerin kurulması gereği de vurgulandı.

Ermenistan medyası, "Dimitris Hristofyas, Karabağ sorununun çözümüne ilişkin müzakelerde Ermenistan'ın yanında yer aldığını açıkladı" diye yazdı. Hristofyas, ayrıca "Ermenistan ve Kıbrıs'ın (Rum Kesimi) bölgesel ve uluslar arası konularda benzer yaklaşımları var. Sorunun (Karabağ) AGİT Minsk Grubu çerçevesinde çözümlenmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Bu arada, Erivan'daki görüşmeleri değerlendiren Ermenistan Devlet Radyosu da, "Taraflar, komşu devletlerin arasında karşılıklı saygı ve anlayış temelinde ön koşulsuz olarak normal ilişkilerin kurulması ve geliştirilmesi gereğine vurgu yaptı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*