Türkkuşu havacılığı sevdiriyor

Türkkuşu havacılığı sevdiriyor.9659
  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

Türk Hava Kurumu Türkiye’nin dört bir yanından gelen gençlere havacılığı sevdirmeye ve tanıtmaya çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Hava Kurumu’nun organize ettiği basın turunda gazetecilere Türk Hava Kurumu’nun faaliyetleri ve Türkkuşu İnönü Eğitim Merkezi tanıtıldı. Bir çok hava aracına binme şansını yakalayan basın mensupları Eğitim Merkezi hakkında bilgi aldı.

İnönü Eğitim Merkezi’nin Eskişehir’in 36 kilometre batısında, İnönü ilçesine 1 kilometre uzaklıkta, İstanbul-Kütahya yolu üzerinde bulunduğunu söyleyen Merkez Müdürü Hadi Sandıkçıoğlu, "Türkkuşu İnönü Eğitim Merkezi Atatürk’ün direktifleriyle Türk gençliğine havacılığı öğretmek ve sevdirmek amacıyla 10 Temmuz 1936 yılında Yüksek Planör Uçuş Kampı adı ile kurulmuştur. 1976 yılında İnönü Eğitim Merkezi adını alan Merkez, Türkiye’de ilk ve tek, Dünyada ise sayılı sportif havacılık eğitim merkezi özelliğini taşıyor" dedi.

Sandıkçıoğlu, "Toplam 1250 dekarlık arazi üzerine kurulan ve 1100 metre ve 900 metre uzunluğunda iki adet tamamen tabi çim piste sahip ve hafif havacılık araçlarının iniş yapmasına müsait olan eğitim merkezinde ağırlıklı olarak gençlere, paraşüt, planör, modeluçak, yamaç paraşütü, yelken kanat, mikrolayt ve balon dallarında eğitim kursları veriliyor. 1 Mayıs’ta başlayan eğitim 30 Eylül tarihine kadar devam ediyor" şeklinde konuştu.

"Önceki yıllarda kurs ücreti talep edilmeyen merkezde, kurumun maddi sıkıntılar yaşaması üzerine son iki yıldır kurs ücreti olarak 570 YTL alınıyor" diyen Sandıkçıoğlu, Bu ücretinse kursiyerlerin ulaşım, barınma ve yiyecek ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanıldığını söyleyen Sandıkçıoğlu, "Zengin-fakir ayrımı yapmadan herkese havacılık eğitimi veriyoruz" dedi.Yurdun çeşitli yerlerinden yüzlerce kursiyerin akın ettiği eğitim merkezinden yılda bin’e yakın genç 40’ar günlük kursların ardından paraşüt, planör, modeluçak, yelkenkanat, yamaçparaşütü, mikrolayt ve balon olmak üzere bir çok alanda uçuş eğitim sertifikası alıyor.

Merkezin İnönü’ye kurulmasının nedeni ise, Kurtuluş savaşı sırasında uçakla bölgeden geçerken uçağın motorunun durmasına rağmen uçağın düşmediğini farkeden Vecihi Hürkuş adlı pilot burada bulunan doğal çim piste iniş yaparak kurtulur. Daha sonra Atatürk’ün Rus planörlerin gösterilerini izleyerek hayran kalarak "Bizde bunu yapabiliriz" demesi üzerine Vecihi Hürkuş’u uygun bir yer bulması için görevlendirir. Hürkuş’ta savaş sırasında İnönü’den geçerken uçağın motorunun durmasına rağmen düşmediği yer olan şuanki İnönü Eğitim Merkezi’nin yerini önerir. Böylelikle kurulan Eğitim Merkezi 70 yıldır Türkiye’ye pilot, planörcü, paraşütçü başta olmak üzere bir çok kişiyi eğitmiş.

Kursiyerlerden Mehmet Selen, "Buraya Mersin’den geldim. Burada çok iyi arkadaşlık ilişkileri kuruluyor. Türk Hava Kurumu bizlere havacılık olarak bir çok alanda eğitim veriyor. Bizlere havacılığı sevdiriyor" dedi.

Türkkuşu Genel Müdürlüğü’ne bağlı İnönü Eğitim Merkezi, Türk Hava Yoları, Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere bir çok pilot ve paraşütçü kazandırmış.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious