Türkler bin yıl önce ütü kullanmış

Türkler bin yıl önce ütü kullanmış.13049
  • Giriş : 30.10.2008 / 23:46:00

Kaşgarlı Mahmud ve eseri Divanü Lugati't Türk'ün tanıtımı için Washington'da bulunan TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın'dan Türklerler ilgili çarpıcı açıklamalar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlk Türkçe sözlük ve dil bilgisi kitabının yazarı Kaşgarlı Mahmud'un doğumunun bininci yılında Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Kaşgarlı Mahmud ve 1072 yılında yazmış olduğu eseri Divanü Lugati't Türk'ün tanıtımı için düzenlenen etkinlikler çerçevesinde Washington'a geldi.

UNESCO tarafından bu yıl, 1008 yılında doğan Kaşgarlı Mahmud'un doğumunun bininci yılı dolayısıyla ''Kaşgarlı Mahmud yılı'' ilan edilmişti. Akalın, AA.'nın sorularını yanıtlarken, ''biz TDK olarak, Türkçe'nin ilk dil bilgisi sözlüğünün yazarını hem ülkemizde, hem yurt dışında tanıtmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenledik. Bu kapsamda hazırladığımız bir kitabımız var. Bu kitap Türkçe yazıldı, şu anda İngilizce, Fransızca, Çince ve Rusçaya çevriliyor'' dedi.

Divanü Lugati't Türk'ün İngilizce'ye tam metin çevirisinin Harvard Üniversitesi tarafından yapıldığını belirten Akalın, bu eserin bugün Türkçe dahil 10 dile çevrildiğini kaydetti.

Kaşgarlı Mahmud'un eserinin sadece bir sözlük olmadığını vurgulayan Akalın, ''bütün Türk uygarlığının orada görüldüğünü'' belirtti. Akalın, ''Divanü Lugati't Türk'te, (ütü) kelimesinin anlatıldığı bölümde, Türklerin bin yıl önce ütüyü kullandığını, Türk çocukların, (tepük) adı verilen ve futbola benzeyen bir oyunu oynadıklarını görüyoruz. Bu yönüyle Divanü Lugati't Türk, sadece bir sözlük değil, Türk uygarlığının en eski dönemdeki durumunu ortaya koyan önemli bir belge'' diye konuştu.

TDK olarak bu yıl sonuna kadar Çin'de bir etkinlik yapacaklarını, ardından Avusturya, Macaristan ve Rusya'da toplantılar düzenlenmesinin planlandığını belirten Akalın, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan'da da Kültür ve Turizm Bakanlığının bazı etkinlikler gerçekleştireceğini söyledi. Akalın, ''benim burada bulunmamın bir sebebi de bu. Hem TDK bilgi vermek hem de Mahmud'un eserini yurt dışında tanıtmak'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*