"Türkler çok iyi insan, bu olay her ülkede olabilir"

  • Giriş : 12.04.2008 / 18:34:00
  • Güncelleme : 12.04.2008 / 18:50:30

Pippa Bacca'nın annesi: "Türkler normalde çok iyi insanlardır." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pippa Bacca adıyla tanınan 33 yaşındaki İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino'nun annesi Elena Manzoni, kızının Gebze yakınlarında cesetinin bulunmasının ardından Milano'da bugün yaptığı açıklamada, "Türkler normalde çok iyi insanlardır. Ama kızımı aracına alan kişi, onu öldürmeye niyetlenmiş bir sapık olmalı. Bu türden birine rastlanırsa yapılacak bir şey yok maalesef" dedi.

Manzoni, Bacca'nın otostop yöntemiyle seyahat etmesinin kendilerini endişelendirmediğini de belirterek, "Giuseppina'nın otostopla seyahat etmesinden endişeli değildik. Zira biz ailece otostopçuyuz. Otostop, en güzel seyahat yöntemi. Örneğin ben Yunanistan'ı otostopla gezerek, zenginlere de yoksullara da konuk olma imkanı bulmuştum" diye konuştu.

AİLE, BECCA'NIN SİYASİ AMAÇLARLA KAÇIRILDIĞINI DÜŞÜNMÜŞ

Manzoni, Bacca'dan 31 Mart'tan sonra bir daha haber alamayınca kızlarının büyük olasılıkla siyasi amaçla kaçırılmış olabileceğini düşündüklerini de söyledi.

Manzoni, Nisan başından bu yana yaşadıkları duyguları ise şu sözlerle özetledi:

"Nisanın ilk günlerinden itibaren kaygılanmaya başlamıştık. Nişanlısıyla her gün konuşurken, aniden ortadan kayboluvermişti. Haber alamıyorduk. Cep telefonunda sorun olduğunu, Türkiye'deki telefon kulübelerinden aramak için bozuk parası olmadığını düşünmüştüm. Sonuç ise hepimizin malumu".

Manzoni, kızlarının hunhar bir cinayete kurban gitmesinin kendilerinde büyük üzüntü yarattığını belirterek, "Olup bitenden dolayı derin bir üzüntü içerisindeyiz. Benim kızım doğası gereği hep neşeli biriydi" diye konuştu.


SANATÇININ ABLASI ANTONIETTA PASQUALINO: BU TİP OLAYLAR DÜNYANIN HER TARAFINDA OLABİLİR

İtalyan sanatçının ablası Antonietta Pasqualino ile birlikte Atatürk Havalimanı'na gelen Chiari, uçuş işlemlerini yaptırdıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Olaydan gece yarısı haberdar olduklarını belirten Chiari, ''Olayı duyunca yıkıldık. Hayatta olduğunu düşünerek hep bir ümidimiz vardı. Ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Çok üzgünüm'' dedi.

Chiari, İtalyan sanatçının ailesinin durumunun sorulması üzerine de ''Çok üzgünler. En son ana kadar hayatta olduğuna dair umutları sürüyordu'' yanıtını verdi.

Sanatçının ablası Antonietta Pasqualino da son ana kadar kardeşinin yaşadığına ilişkin umutlarını koruduklarını, ancak olayı duyunca çok üzüldüklerini ve adeta yıkıldıklarını bildirdi.

Bir gazetecinin, ''Olay nedeniyle Türk insanı ve Türklere bakışınız nasıl etkilendi?'' sorusu üzerine, Pasqualino, ''Türkiye ve Türkler için bizim söyleyeceğimiz bir şey yok. Bu tip olaylar dünyanın her tarafında olabilir. Bizimle tüm Türk halkı ve yetkililer ilgilendiler. Bir kişi bu işi yaptı maalesef'' diye konuştu.

Antonietta Pasqualino, ''İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino di Marineo yolculuğa çıkmadan önce böyle bir sonu tahmin edebilir miydi?'' sorusuna ''Hayır. Uzun zaman ailesi ve nişanlısından ayrı kaldığı için onları düşünüyordu. Onun dışında hiçbir tehlike görmüyordu'' karşılığını verdi.

SILVIA MORO GERİ DÖNDÜ

Pasqualino, bir soru üzerine de, kardeşiyle barış için İtalya'dan 8 Mart'ta beraber yola çıkan sanatçı arkadaşı Silvia Moro'nun da olaydan sonra ülkesine dönme kararı aldığını belirterek, ''Kardeşimin kaybolduğunu duyunca İskenderun'a kadar gitmişken geri döndü'' diye konuştu.

''Olayın İtalya'da nasıl yankılandığının'' sorulması üzerine, Pasqualino, bir haftadır Türkiye'de olduğunu, İtalya'daki durumu tam bilmediğini, ancak kardeşinin kaybolduğu haberi üzerine bütün basının olayla yakından ilgilendiğini söyledi.

Pasqualino, cenazenin 14 Nisan'da İtalya'ya götürüleceğini belirterek, kendisinin de aynı gün ülkesine gideceğini kaydetti.

İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino di Marineo'nun nişanlısı Giovanni Chiari, daha sonra Lufthansa Havayolları'na ait uçakla Frankfurt üzerinden Milano'ya hareket etti.

BARIŞ İÇİN BEYAZ GELİNLİKLE YOLA ÇIKTI

Ölü bulunan İtalyan sanatçı ''Pippa Bacca'' (33), sanatçı arkadaşı Silvia Moro ile barış için gelinlik giyerek 8 Mart 2008'de Milano'dan yola çıkmıştı. İki sanatçı, Balkan ülkeleri ve Türkiye üzerinden kara yoluyla otostop yaparak Tel Aviv'e ulaşmayı hedefliyordu. 19 Martta İstanbul'da birbirlerinden ayrılan iki sanatçı, farklı güzergahları izlemelerinin ardından Beyrut'ta yeniden buluşmayı planlamıştı.

Ancak, Bacca'dan, 31 Martta İtalya'daki arkadaşına SMS atmasının ardından bir daha haber alınamamıştı. Sanatçının en son Gebze'de görüldüğü, 31 Martta öğle saatlerinde Gebze'de kredi kartıyla harcama yaptığı tespit edilmişti.


SANATÇININ CENAZESİ ADLİ TIP KURUMU'NDAN ALINDI

Kocaeli'de ölü olarak bulunan ''Pippa Bacca'' ismiyle tanınan İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino di Marineo'nun cenazesi Adli Tıp Kurumu'ndan alındı.

Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı köyünde ölü olarak bulunan Marineo'nun cenazesi, getirildiği İstanbul'daki Adli Tıp Kurumu'ndan alınarak bir cenaze aracına konuldu.

Marineo'nun cenazesinin İstanbul'daki bir morga alınacağı ve daha sonra ülkesine götürüleceği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious