Türkler en güvenilir millet

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Almanya'da en güvenli şehirlerin başında Türklerin de yoğun olarak yaşadığı şehirlerin olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

18 milyon nüfusu ile Almanya'nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yaklaşık bir milyon Türk yaşıyor.

Almanya'daki en güvenli ilk 20 şehir listesinde Gelsenkirchen şehri 4'üncü sırada gelirken Mönchengladbach 7'inci, Essen 9'uncu ve Duisburg 10'uncu sırada geliyor. Bunları 12.'inci sırada Aachen, 15'inci sırada Oberhausen, 17'inci sırada Münster, 19'uncu sırada Dortmund ve 20'inci sırada ise Krefeld takip ediyor. Gelsenkirchen'in nispeten yoğun Türk nüfusu ve yüksek işsizlik oranı ile Almanya'daki en güvenli şehirler sıralamasında 4'üncü sırada gelmesi de dikkat çekiyor. Bu şehirde yabancı oranı yüzde 13 iken işsizlik oranı yüzde 20'yi buluyor.

Konuyla ilgili olarak bilgi almak için başvurulan Federal Kriminal Dairesinden söz konusu tabelanın polisin suç kayıtlarını yansıttığı belirtilerek, "Biz bu tabelanın yorumunu yapmıyoruz. Yorumunu yapmak başkalarına ait" şeklinde cevap verildi. Söz konusu istatistik ile ilgili olarak ayrıca yapılan hesaplamalarda sadece resmi olarak bildirilmiş rakamlardan hareket edildiği kaydedilirken bu şekilde suç sıklıklarının objektif olarak karşılaştırıldığı bildirildi. Bu arada konuyla ilgili olarak Eyalet Başkenti Düsseldorf'ta bir açıklama yapan Eyalet İçişleri Bakanı Ingo Wolf, "Bu rakamlar gösteriyor ki, Kuzey Ren Vestfalya eyaleti güvenli bir eyalettir. Bizim polisimiz insanların korunması ve güvenliği için büyük bir dikkatle 24 saat görevi başındadır" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious