Türkler gelecekten umutlu!

  • Giriş : 04.07.2006 / 00:00:00

Uluslararası araştırma şirketi Gallup'un anketi, ‘Türkiye'nin 5 yıl öncesine göre ilerlediğini düşünen Türk halkının, bundan gurur duyduğunu ve geleceğe umutla baktığını' ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

The Gallup Organization Europe adlı şirket, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile Türkiye'de anket yaparak ‘vatandaş memnuniyeti ile kurumlara güveni’ ölçtü. Ankete göre, ‘Türk halkı, Türkiye'nin ilerlediğini ve liderlerin iyi çalıştığını’ düşünüyor. AB vatandaşları ise 5 yıl öncesine oranla ülkelerinin gerilediği kanısında... 1'den 10'a kadar puanlama sistemi üzerinden yapılan ankette, katılımcılara ‘5 yıl önce, bugün ve 5 yıl sonrası için ülkelerinin ilerlemesine dair memnuniyetleri’ soruldu. Anket sonucunda AB vatandaşlarının cevaplarının puan ortalaması “5,98, 5,47 ve 5,95” olurken, Türkler, “3,66, 4,63 ve 5,73” puanlarla geleceğe umutlu baktığını ortaya koydu.
Ankete katılanlara kıyasla Türkler, 5 yıl öncesine göre ülkesinden gurur duyan milletler arasında yüzde 65 oranıyla ilk sırada yer alıyor. Türkleri, yüzde 40'la Yunanlılar, yüzde 39'la İspanyollar, yüzde 30'la Macarlar, yüzde 26 ile İngilizler, yüzde 18'le İtalyanlar, yüzde 14'le Danimarkalı, Fransız ve Almanlar izledi. Yüzde 13 ile İsveçliler ise son sırada yer alıyor. Anketin, ‘kurumlara güven' konulu bölümünde ise katılımcılara ‘orduya, sağlık sistemine, finans sektörüne, seçimlerin dürüst yapılıp yapılmadığına, yargıya, dini organizasyonlara, medyanın kalitesine ve ulusal hükümete güven' konularındaki görüşleri soruldu.

Halk en az medyaya güveniyor

Anket sonuçlarına göre, halklar en fazla ordularına güveniyor. AB ülkelerinde orduya güven oranı yüzde 67 iken, bu oran Türkler arasında yüzde 86'yı buluyor. Araştırmaya göre, Türkler ordudan sonra en fazla hükümete güveniyor. Türkiye'de hükümete güven oranı yüzde 60'la ikinci sırada geliyor. AB ülkelerine bakıldığında güven açısından ulusal hükümetlerin son sıralarda (yüzde 40) yer aldığı görülüyor. Türkler arasında kurumlara güven sıralamasında yargı ve dini organizasyonlar üçüncü (yüzde 57), sağlık sistemi ve seçimlerin dürüstlüğü dördüncü (yüzde 48), finans sektörü beşinci (yüzde 37), medya ise (yüzde 25) son sırada yer alıyor.

AB sıralamasında sağlık sistemi ikinci (yüzde 63), finans sektörü üçüncü (yüzde 59), seçimlerin dürüstlüğü dördüncü (yüzde 48), yargı ve dinî organizasyonlar (yüzde 46) beşinci sırada gelirken, medya yüzde 41'lik güven oyuyla sondan bir önceki sırada bulunuyor. Ankete göre, Türkler ülke yönetiminden memnuniyet duyanlar arasında yüzde 48 oranıyla 4. sırada yer aldı. Buna göre, İspanyollar yüzde 60 oranıyla “yöneticilerinden en fazla memnun olan millet” olarak ilk sırada gelirken, bunu yüzde 57 oranıyla Danimarkalılar, yüzde 50'yle İngilizler izliyor. Yunanistan halkı yüzde 43 oranıyla 5'inci, İsveçliler yüzde 40 oranıyla 6'ncı, Almanlar yüzde 38 oranıyla 7'nci, Macarlar yüzde 32 oranıyla 8'inci, İtalyanlar ise yüzde 26 ile 9'uncu sırada yer alıyor. Sıralamanın en sonunda ise yüzde 23'le Fransızlar bulunuyor.

Altyapıdan memnun değil

Halkın eğitim, sağlık ve altyapı hizmetlerinden duyduğu memnuniyete bakıldığında ise Türkler son sıralarda bulunuyor. Buna göre de eğitim hizmetlerinden memnun olanların başında Danimarkalılar yüzde 78'le ilk sırada yer alırken Türkler yüzde 40’la son sırada bulunuyor. Sağlık hizmetleri konusunda, Türklerin sadece yüzde 48'i çalışmaları yeterli bulurken altyapı hizmetlerinden memnun olan Türklerin oranı ise yüzde 73. Türkiye, bu oranla sıralamanın sonunda yer alıyor.

İslam dünyası ile Batı arasında köprü

The Gallup Organization Europe Başkanı Warren Wright, anket sonuçlarını değerlendirdi. AB ülkelerinde ve Türkiye'de yapılan araştırma sırasında her ülkeden bin kişiyle yüz yüze görüştüklerini belirten Wright, amaçlarının “insanların ülkelerindeki mutluluğunu ölçmek ve halkın görüşleri doğrultusunda liderlere öngörü sağlamak” olduğunu kaydetti. Araştırma sonuçlarının Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde önünde büyük zorlukların olduğunun ortaya çıkardığını belirten Wright, “Kişisel olarak Türkiye'nin AB'ye girmesini onaylıyorum. Çünkü AB üyesi ülkelerde 50 milyon, Türkiye'de de 70 milyon Müslüman yaşıyor. Bu nedenle Türkiye, İslamiyet ile Batı ülkeleri arasında köprü olacak.” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious