Türkler gelmesin diye yolu kestiler!

Türkler gelmesin diye yolu kestiler!.24180
  • Giriş : 21.03.2017 / 15:21:00

Bulgaristan, Malotırnova Sınır Kapısı'nın karşısındaki yolları kesti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya ve Hollanda ile yaşanan krize Bulgaristan da eklendi. Bulgaristan'da pazar günü gerçekleştirilecek genel seçimlerde Türkiye'de yaşayan çifte varandaşların Bulgaristan'da oy kullanmalarını istemeyen Bulgaristan, Malotırnova Sınır Kapısı'nın karşısındaki yolları kesti.

’Türkler oy kullanmasın’ diye yol kestiler’Türkler oy kullanmasın’ diye yol kestiler’Türkler oy kullanmasın’ diye yol kestiler’Türkler oy kullanmasın’ diye yol kestiler

Bulgaristan’da Pazar günü yapılacak genel seçimlere Türklerin kurduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) ile Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi (DOST) de katılacak. Seçimler öncesi bugün Kapıkule Sınır Kapısı’nın karşısında bulunan Kapitan Andreevo Sınır Kapısı ile Hamzabeyli Sınır Kapısı ve karşısındaki Lesovo Sınır Kapısı, Kırklareli’nin Dereköy Sınır Kapısı karşısındaki Malotırnovo Sınır Kapısı girişlerinde Bulgarlar eylem yaptı.

Bulgaristan’da bazı siyasi partilerden oluşan gruplar, Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nın girişinde toplantı. Ellerinde Bulgaristan bayrakları taşıyan protestocular, karayoluna zincir çekip, araç lastikleriyle barikat oluşturdu. Protestocular, pazar günü yapılacak seçimlerde Türkiye’de yaşayan çifte vatandaşların ülkelerine gelip oy kullanmalarını istemediklerini söyledi.

GEÇİŞLERE UZUN SÜRE İZİN VERİLMEDİ

Bulgar polisi, bölgede sıkı güvenlik önlemleri alırken, protesto nedeniyle, Bulgaristan’dan Türkiye’ye araç geçişlerine uzun süre izin verilmedi. Bu arada Kapıkule Gümrük Kapısı yetkilileri, kendilerinde bir sorun olmadığını belirterek, Bulgaristan tarafına araç geçişlerini normal olarak devam ettiğini söyledi.

BULGARİSTAN İLE İLİŞKİLER GERİLMİŞTİ

Ankara-Sofya ilişkileri, Bulgaristan'da 26 Mart'ta düzenlenecek genel seçim nedeniyle son birkaç haftadır gergin.

İki ülke arasındaki ilişkiler, Sofya'nın Ankara'yı Bulgaristan'daki seçimlere müdahale etmekle suçlaması üzerine bozulmuştu. Bu bağlamda Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Ankara'daki Büyükelçisi Nadejda Neynski'yi istişareler için Sofya'ya geri çağırmıştı.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*