Türkler hayata olumlu bakıyor

Türkler hayata olumlu bakıyor.29768
  • Giriş : 04.02.2008 / 16:56:00

Yapılan araştırmaya göre, ''Türk halkının yüzde 70'i hayatından memnun.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eurobarometre'nin araştırmasına göre, ''Türk halkının yüzde 70'i hayatından memnun.'' Katılımcılara göre ise, Türkiye'nin en büyük sorunları terörizm ve işsizlik.

Avrupa Birliği'nin kamuoyu araştırmalarını yürüten kurumu Eurobarometre, Türkiye Ulusal Raporu'nu açıkladı.

2007 yılının sonbaharında 1004 katılımcıyla yapılan araştırma çarpıcı sonuçları ortaya koydu.

Rapora göre katılımcıların yüzde 70'i hayatlarından memnun. İlkbaharda yapılan araştırmada bu oran yüzde 76 idi. AB üyesi ülkelerle kıyaslanınca da bu oran düşük seyrediyor.

Ancak Türkiye'de gelecek bir yıl içinde hayatlarının daha iyiye gideceğini söyleyenlerin oranı AB ülkelerinden yüksek. Türkiye'de bu oran yüzde 34 iken AB'de ortalama yüzde 30.

En büyük sorun terör ve işsizlik

Bu 'iyimser' tabloya karşın katılımcılara göre, Türkiye'nin en büyük sorunları terör ve işsizlik.

Geçen seneye oranla "En büyük sorun terör" diyenlerin oranında da artış var. Araştırmada katılımcılara en güvendikleri kurumlar da soruldu.

Hem Türkiye'de hem de AB'de en güvenilir kurum Ordu oldu. Türk katılımcıların yüzde 84'ü orduyu en güvendikleri kurum olarak gösterdi.

AB'de yalnızca Finlandiya yüzde 91'le Türkiye'yi bu konuda geride bıraktı. Türkiye'de orduyu yüzde 64'le Türkiye Büyük Millet Meclisi ve dini kurumlar izliyor.

Hükümete olan güven yüzde 63, medyaya olan güven ise yüzde 28 düzeyinde.

Araştırmaya göre, Türkiye'de AB'ye destek de düşüyor; 2007 ilkbaharında yüzde 53 olan destek oranı sonbaharda yüzde 50'ye geriledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious