Türkler Philadephia'yı inletti

Türkler Philadephia'yı inletti.25155
  • Giriş : 20.04.2008 / 09:00:00

ABD'de 2. Geleneksel Philadelphia Türk Yürüyüşü ve Festivali, bölgedeki Türklerin coşkulu katılımıyla yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonunun (TADF) desteğiyle Pennsylvania, New Jersey ve Delaware eyaletlerinde yaşayan Türk-Amerikan toplumu üyelerinin ortak hazırladığı festivale, kalabalık bir Türk-Amerikan grubu katıldı.

17. Cadde ile JFK Bulvarı'nın kesiştiği yerde sabah saatlerinde başlayan yürüyüşe, başta Türkiye'nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar olmak üzere konsolosluk yetkilleri,TADF Başkanı Kaya Boztepe, bölgedeki Türk okullarının öğrencileri ve yetkilileri, çeşitli dernekler, Ahıska Türkleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Westchester Üniversitesi Bandosu da yürüyüşe destek verdi.

Kentin sokaklarını kırmızı-beyaz giysileri ile dolduran ve ellerinde Türk ve Amerikan bayrakları taşıyan katılımcılar, yoldan geçenlerin büyük ilgisiyle karşılaştı.

Yürüyüşün ardından, Philadelphia Sanat Müzesi önündeki Eakins Oval Parkı'ndaki festival alanında toplanan katılımcılara, Naşide Göktürk bir konser verdi. Festival alanında satılan Türk yemekleri Amerikalılardan da büyük talep gördü.

Festivalde konuşan Başkonsolos Samsar, "Bir eritme potası" olan ABD'de yabancı olmanın daha zor olduğunu, insanların rahatlıkla kendi kimliklerinden, benliklerinden ayrılabildiklerini belirterek. katılımcılara, kendi dillerini, dinlerini, kültürlerini yaşattıkları bu tür festivaller ile benliklerini korudukları sürece hiçbir şekilde erimeyecekleri mesajını verdi. Samsar, ''Bu topluma adapte olmak önemli ama asimile olmamamız lazım'' dedi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious