Türkler profesyonel ve samimi!

Türkler profesyonel ve samimi!.20647
  • Giriş : 06.01.2009 / 10:56:00

İngiliz The Guardian gazetesi, Gazze diplomasisine ilişkin olarak “Diplomatlar, Türkiye’nin sahne arkasında önemli bir rol oynadığını söylüyor” diye yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hamas'ın, Başbakan Erdoğan'a “İslamcı gelenekten" geldiği için güvendiğini de öne süren gazete, “Türkler, doğru kişiler ile konuşuyor. Tarafsız bir arabulucu olarak görülüyor. Profesyonel ve samimiler” görüşlerine de yer verdi.

Ankara'nın İsrail'in Gazze'ye saldırılarının durdurulması amacıyla yaptığı çabalar, yurt dışında giderek daha fazla dikkat çekiyor. The Guardian gazetesi, “Diplomatlar, Türkiye'nin sahne arkasında önemli bir rol oynadığını söylüyor” diye yazdı. Hamas'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a “İslamcı gelenekten" geldiği için güvendiğini de öne süren gazete, “Türkler, tüm doğru kişiler ile konuşuyor. Tarafsız bir arabulucu olarak görülüyor. Profesyonel ve samimiler” yolundaki görüşlere de yer verdi.

İngiliz The Guardian gazetesi, Gazze krizine ilişkin yoğun diplomatik girişimleri değerlendirdiği haberinde “Diplomatlar, Türkiye'nin sahne arkasında önemli bir rol oynadığını söylüyor. Ankara, kamuoyunun önünde Hamas'ın herhangi bir ateş kes önerisini BM'ye iletme önerisinde bulundu bile” diye yazdı.

“TÜRK YETKİLİLERİ HAMAS VE İSLAMİ CİHAT LİDERLERİYLE BULUŞTU”

Üst düzey Türk yetkililerinin geçen hafta Şam'da hem Hamas'ın, hem de İslami Cihat liderleriyle buluştuğu anlaşıldığını da kaydeden gazete, bu iki örgütün tüm Batılı ülkelerce boykot edildiğine dikkat çekti. Gazete şöyle devam etti:

“Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, İslamcı gelenekten geldiği için Hamas tarafından güveniliyor. Bir diplomat, 'Türkler tüm doğru insanlarla konuşuyor. Tarafsız bir arabulucu olarak görülüyor. Profesyonel ve samimi' dedi.”
The Guardian, Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim'in Ankara ziyareti ile düzenlenen basın toplantısında Ankara'ya gelişine ilişkin açıklamalarının, Türkiye'nin oynadığının rolüne vurgu yaptığını da belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*