'Türkler 'sadakatsiz' Avrupa'ya soğuk'

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

İngiliz yayın kuruluşu BBC'in internet sitesinde yer alan haberde Türklerin 'sadakatsiz' Avrupa'ya soğuk bakmaya başladıkları yorumuna yer verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Horsley, Türkiye'nin "çatışmalarla dolu ve anti-demokratik ülkelerin bulunduğu bir bölgede istikrar abidesi" olduğunu yazdı. Buna rağmen Horsley, Türkiye'nin Brüksel'in Ek Protokolun uygulanmasına yönündeki baskısına boğun eğmediği için müzakerelerin şüpheli hale geldiğini belirtti.

Avrupa uzmanı Horsley, Türkiye'de AB'ye desteğin düştüğünü ve Ankara'nın "müzakereler başarı ile bitse bile tam üye olamayabilir" denilen ilk aday ülke olduğunu yazdı. Bununla birlikte yazar, Avrupalılar "Türkiye karşıtlığının Türk siyasetçileri birleştiği" yorumunu da yer verdi.

AB Komisyonu'nun yayınlayacağı raporda Türkiye'deki eksiklere işaret edeceğini ifade eden yazar, Türkiye'den Rumlara limanlarını açmasını ve ifade özgürlüğü yolunda daha fazla adım atmasının istendiğini yazdı. Yazar, Ankara'nın Rumlara limanları açmayacağını bildirdiğini belirterek Ankara'nın KKTC'ye yönelik izolasyonların son verileceğine yönelik sözün tutulmasını istediğini kaydetti.

"Tren kazasının kaçınılmaz olmadığını" belirten yazar, Ankara'nın 301. maddeyi değiştirme sinyali verdiğini kaydetti. Yazar, ayrıca İngiltere, Finlandiya ve Türkiye'nin üyeliğini destekleyen ülkelerin Ankara'nın yaptığı ilerlemelerin gözönüne alınmasını istediğini yazdı.

Avrupa Uzmanı Horsley yorumunda, "AB-Türkiye ilişkileri bozulursa bu durumdan AB zararsız kurtulamaz." dedi. Türkiye'nin Avrupalı şirketlerin ticari partneri olduğuna dikkat çeken yazar, Türk ekonomisinin son zamanlarda yaşadığı çııkştan Avrupalı şirketlerin kar elde ettiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious