'Türkler seçime katılsınlar'

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Seçim tarihi yaklaştıkça, İsveç'teki hareketlilik ve Türk vatandaşlara ziyaretler de artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

17 Eylül'de yapılacak genel seçimler için vakit yaklaşırken milletvekili adayları seçmen ziyaretlerine ağırlık vermeye başladı. Yabancılar arasında önemli bir çoğunluğu teşkil eden Türklerin kurduğu derneklere ilgi de büyük. Göteborg'da faaliyette bulunan Türk eğitim derneği Lära för Livet'i ziyaret eden ve düşüncelerini aktaran Hristiyan Demokrat adayı Joseph Christenson önemli açıklamalarda bulundu. "Bütün Türkler oy kullansın, seçime katılsınlar ki, ülkede daha aktif olsunlar" diyen Christenson; mecliste müslüman vekillerin olmadığını ama olmasını arzuladıklarını ifade etti.

Danimarka'da yaşanan karikatür krizine de değinen Christenson, olaydan büyük üzüntü duyduğunu vurgulayarak, bundan böyle iki dine ait kutsallara bu tür bir saygısızlık yaşandığında ortak tepki verilmesi gerektiğini söyledi.

İki kültürden insanların birbirine daha çok saygı duyması ve birlikte çalışması gerektiğine değinen Christenson, aslında temelde iki kültürün iyilik ve kötülük anlayışlarının da çok benzer olduğunu belirtti. "Bizler İbrahim'in çocuklarıyız ve tek Tanrı'ya inanıyoruz" diyen Joseph, müslümanların camilerini yapmalarını destekledikleri sözlerine de yer verdi.

Kendi eşinin de Güney Amerika'dan geldiğini söyleyen Christenson, yabancıların toplumla ve devletle daha rahat kaynaşabilmesi için öncelikle iş ve çalışma imkanlarının iyileştirilmesi gerektiğine parmak bastı. "Yabancı kökenli arkadaşlarım var; doktor, avukat, gazeteci... şimdi bir çoğu taksi, otobüs şöförlüğü yapmaktalar. Bu değişmeli, herkes kendi işini yapabilmeli" diyen Christenson, bazı partilerin, yabancıların kendi işlerini yapabilmesi için dil vb. konularda yeterlilik alması gerekmesini savunmalarını çok yanlış bulduğunu ekledi.

İsveç'in çok doktor açığının olduğunu söyleyen Christenson, bu açığı kapamak adına olsun yabancı doktorlardan istifade edilmesi gerektiğini ifade etti. Bu görüşlerinin sadece kendisinin değil, partisindekilerinin de ortak görüşü olduğunu söyleyen Christenson, sohbet sonrasında Türk eğitim merkezini gezerek oradaki faaliyetler hakkında bilgi aldı.

Derneğe girerken de, ayrılırken de "Selamün Aleykum" diyen ve konuşmaları arasında temennilerde bulunurken tebessümle "inşallah" diye konuşan Hristiyan Demokratların milletvekili adaylarından Joseph Christenson söz ve davranışlarıyla sıcak mesajlar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious