Türkler süt içmek yerine süt ürününü tercih ediyor

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

Malatya Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal, süt ile yapılan dengeli kahvaltının çocukların konsantrasyonunu artırarak hata yapma oranlarını azalttığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güldal, Sağlık Bakanlığı'nca 1991 yılında süt tüketimini arttırma kampanyası çerçevesinde 21 Mayıs ve bu tarihi kapsayan haftanın 'Süt Haftası' olarak kutlandığını söyledi.

Süt tüketimini arttırma kampanyası ile süt içme alışkanlığı kazandırmanın amaçlandığını ifade eden Güldal, süt ve süt ürünlerinin besin değeri konusunda kamuoyunun aydınlatılarak her ferdin süt tüketmesinin hedeflendiğini belirtti.

Sütün insan için gerekli protein, yağ, karbonhidrat, vitaminler ve mineralleri bileşiminde bulunduran doğal bir besin maddesi olduğuna dikkat çeken Güldal, "Süt, beslenme değerinin yüksekliğinin yanı sıra, vücut fonksiyonlarını düzenleyen, gelişmesini sağlayan, kemik ve diş oluşumunda önemli rolü olan temel bir gıdadır. Ülkemizde sütü içme amacıyla kullanma alışkanlığımız, diğer ülkelere oranla daha azdır. Diğer bir değişle, Türkler sütü içmiyor, yiyor. Tüketilen toplam süt ürünleri miktarının içme sütü olarak kullanılma oranı, dünya ortalamalarında yüzde 40 iken, Türkiye'de bu oran, yüzde 20'lerde kalıyor. Geri kalan yüzde 80'lik bölüm yoğurt, peynir, tereyağı gibi süt ürünleri şeklinde tüketilmektedir" dedi.

Yapılan araştırmalarda, süt ile yapılan dengeli bir kahvaltı ile çocukların okuldaki başarı oranının arttığını vurgulayan Güldal, süt içimine özen gösteren çocukların konsantrasyonunda artış, hata yapma oranında düşüş meydana geldiğini sözlerine ekledi.

Türkiye'de, çocukların beslenme alışkanlığı incelendiğinde 100 öğrenciden 60 öğrencinin kahvaltı yapmadan okula geldiğinin tespit edildiğini öne süren Güldal, bu tablonun düzeltilebilmesi için çocukluk ve gençlik dönemlerinde insanlara süt tüketimi alışkanlığının kazandırılması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious