"Türkler yakıyor" iddiası basında alay konusu oldu

  • Giriş : 28.08.2007 / 10:28:00

"Ormanları Türkler yakıyor" iddiası Yunan basınında alay konusu oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yunanistan'da 63 kişinin ölümüne neden olan orman yangınlarıyla ilgili olarak iktidar odaklarının "Ormanları Türkler yakıyor" iddiası Yunan basınında alay konusu oldu.

Yunanistan'ın Mora Yarımadası'ndaki yangınlar dördüncü gününde tüm şiddetiyle sürerken, ölenlerin sayısı 63'e yükseldi.

Türkiye, orman yangınlarına müdahale için Yunanistan'a bir söndürme uçağı göndereceğini açıklarken, alevlerle baş edemeyen iktidar odakları, "Ülkemizi Türk ajanları yakıyor" gibi "komplo teorileri" ortaya attı. Yunan basını ise bu iddiaları alaya aldı.

Yunan basınında yer alan haberlere göre, 17 Eylül seçimleri öncesinde yaşanan facia ve yangınlar karşısında "köşeye sıkışan" iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi'nin (YDP) propaganda yetkilileri, basına "yangınların Türk ajanlarının işi" olduğu iddialarını fısıldadı.

Bir kişi tutuklandı

Yunan basınının bu iddiaları sahiplenmediğini gören YDP kurmayları "Türk parmağı" ısrarından vazgeçti, ancak Yunan hükümeti yangınlarda yabancı parmağı olduğu savını sürdürdü. Başbakan Kostas Karamanlis önceki gece "aynı anda, yurdun bu kadar yöresinde, bu kadar çok yangın çıkması tesadüfi olamaz" diyerek sabotaj imasında bulunurken, Kamu Düzeni Bakanı Viron Polidoras da dün, "asimetrik tehdit altındayız" diyerek, terör amaçlı faaliyetleri ima etti.
Yunan basını ise iddialara sert tepki gösterdi. Elefterotipiya manşetinde "Beceriksizler" başlığını kullanırken, TaNea "Felakete neden olan acizlik, ama hükümet komplo teorileri üretiyor" başlığını attı.

Ülkenin güneyinde etrafları alevlerle sarılan köylüleri kurtarmak için helikopter gönderildi, dün Atina'nın banliyölerinde başlayan yangın ise kontrol altına alındı. Yunanistan hükümeti, sorumluların yakalanmasına yardımcı olanlara 1 milyon euro ödül vaat etti. Yunanistan'ın güneyındeki Aeropolis'te 65 yaşında biri, kundaklama ve 6 kişinin ölümüne yol açma iddiasıyla tutuklandı.

Türkiye'den söndürme uçağı

Türkiye, Yunanistan'da devam eden orman yangınlarına müdahale için bir söndürme uçağı göndereceğini açıkladı. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, JL215 tipi amfibik uçağın Yunanistan'a gönderilmesi talimatını verdi. Yaklaşık 4.5 ton su kapasiteli JL215 tipi uçaklar, orman yangınlarıyla mücadelede en etkin olanlar.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious