Türklere göre 11 Eylül'ün arkasındaki güç

Türklere göre 11 Eylül'ün arkasındaki güç.14914
  • Giriş : 11.09.2008 / 17:09:00

11 Eylül saldırıları için ABD El Kaide’yi sorumlu tutsa da, dünyanın geneli bu görüşe katılmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bundan 7 yıl önce 11 Eylül'de New York ve Washington'u hedef alan saldırılarda, çoğu Dünya Ticaret Merkezi kulelerinde olmak üzere 3 bin kişi hayatını kaybetmişti. Terör örgütü El Kaide, bir süre sonra saldırıların sorumluluğunu üstlenmişti.

Amerika da 11 Eylül saldırılarından El Kaide'yi sorumlu tutmuş, başta Afganistan olmak üzere tüm dünyada terörle mücadele adı altında şüpheli avına başlamıştı.

Ancak World Public Opinion tarafından 17 ülkede yapılan bir kamuoyu araştırması, dünya genelinde saldırının sorumluları konusunda görüş birliği bulunmadığını gösterdi.

Yapılan kamuoyu araştırması ABD dışında, birçok ülkede saldırıların El Kaide tarafından düzenlendiğine ilişkin şüpheler bulunduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre Türklerin yüzde 36'sı da saldırılardan ABD yönetimini sorumlu tutuyor.

Saldırıların El Kaide tarafından düzenlendiğine yönelik yaygın kanıya Kenyalılar ve Nijeryalılar sahip. İngilizlerin, İtalyanların, Fransızların ve Almanların yarıdan fazlası da bu görüşü paylaşıyor. Mısırlıların yüzde 43'ü, Ürdünlülerin yüzde 31'i ve Filistinlilerin yüzde 19'u ise saldırılardan İsrail'i sorumlu tutuyor. Türkle'e göre ise 11 Eylül'ün arkasında ABD var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*