Türkler'e güven arkana yaslan

Türkler'e güven arkana yaslan.14914
  • Giriş : 12.05.2008 / 12:37:00

Turkcell Süper Lig'de yabancı oyuncularından ezeli rakiplerine oranla daha az faydalanan Galatasaray, sezonu şampiyon olarak tamamlarken, sırtını çoğunlukla yabancı oyuncularına dayayan Fenerbahçe ve Beşiktaş'a da 6 puan fark attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Elde ettiği başarıyla ''Şampiyonluğun sırrı yabancıda değil'' dedirten ''Cim bom'', bu sezon yabancı oyunculardan çeşitli nedenlerle bir türlü istediği performansı alamazken, Türk oyuncularının ''Ekip ruhu''nu sahaya yansıtması ve özellikle son haftalardaki yüksek performansıyla mutlu sona ulaştı.

Bu sezonun en önemli transferlerinden Linderoth'u daha yolun başında sakatlık nedeniyle kaybeden Galatasaray'da, Bouzid ve Carrusca yeterli gözükmeyip çoğu maçta 18 kişilik kadroya dahi giremediler. Devre arasında Roma'dan kiralık olarak alınan Barusso, sadece 2 maçta oynayıp 99 dakika sahada kalırken, en faydalı oyuncu da sadece 16 maçta ilk 11'de forma giyip 11 gole ulaşan Nonda oldu.

Sarı-kırmızılı ekibin büyük ümitlerle sezon başında Bundesliga'dan transfer ettiği Lincoln de sakatlıklar, formsuzluğu ve cezalar nedeniyle sadece 19 maçta oynayabilirken, 5 gol kaydetti.

Galatasaray'da bu sezon forma giyen 7 oyuncu, 87 maçta oynarken, sahada toplam 6 bin 36 dakika kalabildiler. ''Cim bom''da Türk oyuncular ise 27 bin 624 dakika forma giydi.

Sezonu Galatasaray'ın 6 puan gerisinde 3'lü averaj sonunda ikinci kapatan Fenerbahçe'de ise toplam 8 yabancı oyuncu 13 bin 504 dakika forma giydi.

Bu sezon inişli çıkışlı bir grafik çizen Beşiktaş'ta, 9 yabancı oyuncu toplam 9 bin 504 dakika oynadı.

Sezonu şampiyon olarak ve 64 golle tamamlayan Galatasaray'ın gollerinin sadece 17'sini (Yüzde 26.56) yabancı oyuncular kaydetti.

Beşiktaş ve Fenerbahçe'de ise bunun tam tersi bir görüntü ortaya çıkarken, Beşiktaş'ın attığı 58 golün 34'ünü (Yüzde 58.6), Fenerbahçe'nin 72 golünün 41'ini (Yüzde 56.94) yabancı oyuncular attı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious