Türklere ‘Hollanda vatandaşı olun' çağrısı

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Hollanda'da 1 Ocak 2007'den uygulanacak Hollandaca öğrenme ve bu amaçla kurs izleme zorunluluğu öncesi İslam Kültür Dernekleri Federasyonu ülkede yaşayan Türkleri Hollanda vatandaşı olmaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hollanda Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Kasım Akdemir, ülkedeki yasaların çifte vatandaşlığa imkan tanımadığı için çok sayıda Türk'ün hala Hollanda vatandaşı olmadığını söyledi. Akdemir konuyla ilgili şunları söyledi: "Hollanda'da çifte vatandaşlık hakkı 1992 yılında verildi ve 1997 yılında tekrar kaldırıldı. Bu meyanda çifte vatandaşlık hakkı bazı kategoride yer alan kişiler açısından devem ederken 1 Nisan 2003 yılında çıkarılan bir yasayla yaşlılara ve Hollanda vatandaşlığına sahip kişilerle evli olanlara yeniden tanındı."

Akdemir, bu durumda olan ve şu an kaç yaşında olursa olsun ülkeye 13 yaşından önce gelen tüm Türklerin çifte vatandaşlık hakkı bulunduğunun altını çizerek, "Bu durumdaki Türkler bağlı bulundukları belediyelere giderek Türk vatandaşlığından çıkmadan çifte vatandaş olarak bu haktan yararlanabilirler. Ayrıca Hollanda'da 15 yıldır resmi oturumlu olarak yaşayıp üç yıldır da Hollanda vatandaşlığına sahip bir eşle evli olanlar ile 65 yaşında veya daha büyük yaşta olup en az 15 yıl Hollanda'da oturumu olanlar kişilerde hemen çifte vatandaş olabilir. Bu saydığım kategoriye giren kişiler direkt olarak belediyeye müracaatlarında Türkiye'de kayıtlı oldukları nüfus idarelerinden getirtmiş oldukları enternasyonal doğum kayıt örnekleri ve kendi Türk pasaportlarıyla birlikte Belediyenin vatandaşlık bölümüne müracaatlarında müracaatları derhal işleme konulacaktır. Vatandaşlarımızın bu haklardan yararlanmaları gerekir zira çifte vatandaşlıkla Hollanda'da daha fazla haklara sahip olabileceklerdir. " dedi.

Hollanda'da halen sadece Türk vatandaşlığı olan yaklaşık 265 bin kişi sözkonusu kurslara gitmek zorunda. Senatodan geçen yasa ile ülkede 8 yıl okula gitmeyen herkes bu kursa gitmekle yükümlü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious