Türk'lere saldıran Rumlara protestolar yağıyor

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki İngiliz Okulu'nda okuyan Kıbrıslı Türk öğrencilere yönelik saldırıya sendika ve sivil toplum örgütlerinden büyük tepkiler geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Başbakan Ferdi sabit Soyer'in verdiği kına mesajlarından sonra KKTC Basın Emekçileri Sendikası (BASIN-SEN), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN), Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Atatürkçü Eğitim Derneği, Türk Metal Sendikası Kültür, Sosyal Yardımlaşma Derneği yayınladıkları bildirilerle saldırı kınandı.

Kıbrıs Rum Kesimi lideri Tasos Papadopulos, saldırıdan dolayı kınama mesajı yayımladı. Rum Yönetimi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Başkanı'nın ve Rum yönetiminin "beyinsiz haydutların Kıbrıslı Türk öğrencilere saldırmalarını en ağır şekilde kınadığı" belirtilmişti.

KKTC BASIN-SEN: "KARANLIK YÜZLER GÖRÜLDÜ"

Güney Kıbrıs'taki İngiliz Koleji'nde, okul dışından gelen bir grubun Kıbrıslı Türk öğrencilere yönelik saldırısını kınayan KKTC Basın Sendikası (Basın - Sen), başta Rum siyasal otoritesi olmak üzere, herkesi bu tür olaylara karış duyarlı olmaya davet etti. Basın-Sen, ilişkileri baltalamaya çalışanların mutlaka bulunup yargı önüne çıkarılmasını istedi.

Basın-Sen Başkanı Kemal Darbaz, saldırıyı "Kıbrıs Türk ve Rum halklarının barış ve huzur içerisinde yaşama arzularını sekteye uğratmaya çalışan kesimlerin karanlık yüzlerini bir kez daha göstermesi" olarak kabul ettiğini ifade etti. Darbaz, böylesi süreçlerde, halkın bilgi alma hakkını fiilen kullanan basın ve gazetecilere önemli roller düştüğüne dikkat çekti.

Başkan Darbaz, bir hafta önce, benzer saldırıların, sendika yönetim kurulu üyesi Aziz Ener ile gazeteci Sevgül Uludağ ve KKTC plakalı bazı arabalara karşı yapılmasının, bu saldırıların belirli odaklar tarafından desteklendiği düşüncesini güçlendirdiğini kaydetti.

KTÖS: BU BİR "FAŞİST VE IRKÇI" SALDIRI

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), okulda yaşanan "faşist ve ırkçı" saldırıyı şiddetle protesto ederek, Türk-Rum tüm barış güçlerini iş ve güç birliğine çağırdı. Konu ile ilgili olarak konuşan Genel Sekreter Şener Elcil, "Kıbrıs sorununun varlığından tüm Kıbrıslılar acı çekmekte. Çözüm, barış ve adanın birleştirilmesiyle ilgili tüm uğraşlara rağmen son günlerde yaşananların, şovenizm, ırkçılık ve ayrılıkçı anlayışları benimseyenlerin, adada tekrardan çatışmayı arzuladıklarını ortaya koydu." Dedi.

Politikacıların kötü örnek teşkil eden tutum, davranış ve açıklamalarını, Kıbrıs'ta yaşayan insanların birbirine olan önyargı ve düşmanlığının ana nedenlerinden bir tanesi olarak değerlendiren Elcil, basın ve yayın organlarının şovenizm ve aşırı milliyetçiliğin artmasındaki rolünün de büyük olduğu görüşünü ortaya koydu.

KTOEÖS: "DERS ÇIKARILMALI"

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) da yaşanan olaylardan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların mutlaka dersler çıkarması gerektiğini belirtti. Sendika Genel Başkanı Adnan Eraslan yazılı açıklamasında, bu olayı yapanları ve yaratanları kınarken herkesi, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla çaba harcamaya; elini, taşın altına koymaya, sorumluluk almaya davet etti.

Başkan Eraslan, "Sorumluluk bilinciyle hareket edilmeden, etnik temelde politika yapılmaya devam edilmesi halinde yarın daha da kötü örnekler yaşanacağı" uyarısında bulundu.

KKTC KAMU-SEN: "SALDIRI BARIŞI ORTADAN KALDIRMA PLANIN BİR PARÇASI"

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) ise, Papadopulos'un şovenist söylem ve davranışlarından beslenen, sürekli kafaları Türk düşmanlığıyla doldurulan Rum gençlerinin Güney'de okuyan Kıbrıslı Türk öğrencilere yaptıkları saldırıyı "insanlık dışı" ve "çözüm ve barış çabalarını ortadan kaldırmak için yürütülen planın bir parçası" olarak değerlendirdi.

Genel Başkan Mehmet Özkardaş, Kıbrıs'ta çözüm çabaları sürerken 24 Nisan Referandumu'nda da halkını aldatarak çözümü engelleyen Papadopulos'un tehlikeli oyununu sürdürdüğünü ifade etti. Özkardaş,"AB üyeliğinin avantajını sürekli Kıbrıslı Türklerin aleyhine kullanmak ve AB sürecinde ilerleyen Türkiye'den de tavizler koparmaya çalışmakla" suçladığı Papadopulos'un şovenist davranışlarının "toplumsal çatışma yaratmak amacında" olduğunu kaydetti.

GAZİLER DERNEĞİ: "HAİNCE"

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği Başkanı Alaettin Aydın, Kıbrıslı Türk çocuklara yönelik saldırıyı "haince" diye nitelendirerek şiddetle kınadı. Yıllardır Türk düşmanlığını artırarak sürdüren Rumların bu saldırısı için "ne ilktir ne de son olacaktır" diyen Aydın, Rum yönetiminin son çıkardığı yasayı ise "Türk düşmanlığının açık örneği" olarak değerlendirdi.

KKTC ATATÜRKÇÜ EĞİTİM DERNEĞİ

Atatürkçü Eğitim Derneği Başkanı Emin Güngör de, İngiliz Okulu'nda yaşanan olayları, Rum kesiminde "gençlere aşılanan Türk düşmanlığının bir göstergesi" olarak değerlendirerek şiddetle kınadı. Güngör, Rum kesimindeki Türk çocuklar için kendi dillerinde ilkokul dahi açılmazken KKTC'nin 5-10 Rum öğrenci için Dipkarpaz'da hem ilkokul hem de ortaokul açtığını anımsatarak, devamlı kendilerine barış eli uzatılırken Rum eğitim alanı içerisinde bu saldırının yapılmasını şiddetle kınadıklarını bildirdi.

TÜRK METAL SENDİKASI

Dernek tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, Kıbrıs Türklerini zora sokacak yasalar çıkartıp kararlar aldığına ve Güney Kıbrıs'taki İngiliz Okulu'nda eğitim gören Türk öğrencilerin Rum gençlerinden oluşan "çeteler" tarafından darp edildiğine dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious