Türklere transit vize kolaylığı

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

AB üyesi ülkelerde oturma ve çalışma izni olanlar ile schengen vizesi bulunan Türkler, transit vize almadan Bulgaristan'dan geçebilecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği'ne üye olmasından sonra Türk pasaportu taşıyanlara gümrük kapılarında transit vize uygulamasının kaldırılması ile başlayan sorun çözüldü. Türkiye ile Bulgaristan arasında yapılan görüşmeler sonunda, AB üyesi ülkelerde oturma ve çalışma izni olanlar ile schengen vizesi bulunan Türkler, transit vize almadan Bulgaristan'dan geçebilecek.

Bulgaristan'ın 1 Ocak günü Avrupa Birliği'ne tam üye olmasından sonra Avrupa'da çalışan Türk işçileri ile TIR sürücülerinin yaşadığı vize krizi sonuçlandı. Türk ve Bulgar Dışişleri Bakanlıkları arasında bir süreden beri devam eden görüşmeler anlaşma ile sonuçlandı. Görüşmelerin sonuçlanması üzerine yeni kriterleri içeren protokol bugün Bulgaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Lübomir Küçükov ile Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Mehmet Göçük arasında imzalandı. Her iki ülkenin imzaladığı protokol hükümlerine göre, AB ülkeleriyle İsviçre ve Lichtenstein'da oturma, çalışma izni olan ve pasaportlarında shengen vizesi bulunan Türk vatandaşları prrotokolun yürürlüğe girmesinden sonra artık transit vize almadan Bulgaristan'dan geçebilecek.

5 GÜN İZİN VAR
Bulgaristan ile imzalanan protokole göre, şartlara uyan Türk vatandaşları Bulgaristan'da 5 gün süre ile kalabilecek. Anlaşmayla Türk işadamlarına Bulgaristan vizesi verilmesi konusunda kolaylıklar sağlandı. İki ülkenin ekonomik ilişkilerine katkı sağlayan Türk işadamları Bulgaristan'dan 1 yıllık çok giriş çıkışlı vize alabilecek.

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Mehmet Göçük imzalanan protokolün Türkiye tarafından en kısa sürede onaylanacağını kaydederek, "Bulgaristan tarafının da aynı şekilde hızla onay prosedürünü tamamlayacak. Yeni uygulamanın en geç mayıs ayına kadar yürürlüğe gireceğini umut ediyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious