Türklerin kalbi de Alman milli takımından yana

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Türk Milli Futbol Takımı'nın Dünya Kupası için Almanya'ya gelememesine üzgün olan Türkler buna mukabil kupada ikinci vatanları Almanya'nın milli takımlarını destekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Göçmen Türkler, Klinsmann'ın 11'inin maçı kazanması durumunda şehirde Türk-Alman bayraklı kortej düzenleyecekler." ifadelerine yer verdi.

Almanya'nın pek çok yerinde Türklerin ev ve işyerlerini Türk ve Alman bayraklarıyla donattıklarını aktaran DPA, "Türklerin yoğun olarak yaşadığı Berlin'in Kreuzberg semtinde bir manav dükkanında kupanın ilk düdüğünün çalınmasından bu yana Türk ve Alman bayrakları asılı. Otomobillerde de aynı manzarayı görmek mümkün."dedi.

Berlin Türk Toplumu (TGD) Başkanı Kenan Kolat da "Türklerin, Alman milli takımını 'gönülden' desteklediklerini" kaydetti. "Kalbim Türkiye, aklım Almanya."diyen Kolat, Türkiye'de Fenerbahçe, Almanya'da ise Herta Berlin taraftarı olduğunu açıkladı. Pek çok Türkün, Alman Milli Takımı'nı desteklediğine şaşırdığını da kaydeden Kolat, bunu 'pozitif bir sinyal' olarak değerlendirdi. TGD Başkanı, bu desteğin "kalpten geldiğini" de sözlerine ekledi.

Essen'den Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Başkanı Prf. Faruk Şen de aynı düşünceleri paylaştı. Şen, Türklerin, Almanlarla "tam bir dayanışma içinde" olduğunu kaydetti. Şen, "İnanıyorum ki; Almanya bu kez başaracak."dedi.

Berlin'de dükkan işleten Türk vatandaşlardan Engin Nesil ve Şakir Şeref de günde yaklaşık 10 ila 20 bayrak sattıklarını ve Almanya'nın Ekvador'u yenmesi durumunda da kutlamaya katılacaklarını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious