Türklerin serbest dolaşımı kısıtlanamaz

  • Giriş : 06.12.2008 / 23:17:00

Ferreira, insan kaynağı oluşturan Türk çalışanların serbest dolaşımının kısıtlanamayacağını belirtti: AB ortak piyasasının güçlenmesi için Türkiye'nin AB'ye tam entegrasyonu büyük önem taşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Instytut Wschondi işbirliğiyle Polonya'nın Sopot kentinde düzenlenen "1. Avrupa-Türkiye Forumu"nun ikinci gününde gerçekleştirilen "Avrupa Ortak Pazarı ve Türkiye'nin Ekonomik Potansiyeli" konulu oturumda konuşan Ferreira, AB ülkelerindeki şirketlerin Türkiye'deki doğrudan yatırımlarının, entegrasyonun gelişmesinde önemli rol oynadığını kaydetti.

Avrupa ekonomisinin işleyebilmesi için Türkiye'deki çalışanlara ihtiyaç duyduğunu söyleyen Ferreira, "Avrupa'nın birçok lideri, maalesef Türkiye ile entegrasyon sürecinin temellerini anlamıyor. Bu meselenin açığa kavuşturulması lazım. Örneğin Türk çalışanlar olmasa, Fransa'nın iç ekonomisi donacaktır diyebiliriz" diye konuştu.

AB'nin başka ülkelerden gelecek çalışanlara ihtiyacı bulunduğunu dile getiren Ferreira, şöyle konuştu:

"Türkler'in bu iş piyasasında bulunması, herkes tarafından kabul edilmiştir. Bunun sebebi nedir? Birincisi, Türk çalışanların çoğu, diğer ülkelerdekilere göre profesyonel açıdan çok daha iyi hazırlanmış ve daha yetkindir. Diğer yandan, AB ülkelerinde okuyan çok sayıda Türk öğrenci bulunmaktadır. AB'nin yeni mezunlara, uzmanlara, yöneticilere ihtiyacı var."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*