Türklerle 30 kez boşu boşuna savaştık

Türklerle 30 kez boşu boşuna savaştık.9670
  • Giriş : 11.07.2009 / 13:00:00
  • Güncelleme : 11.07.2009 / 12:56:24

Vladimir Jirinovski, tarihte yabancı devletlerin oyununa gelerek Türkiye ile boşuna savaştıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rusya Parlamentosu alt kanadı Devlet Duması, 1709 yılında İsveç Krallığı'na karşı elde edilen Poltava zaferinin 300. yıl dönümünü kutladı. Rus vekiller Çar Deli Petro'nun savaş başarısını övdüler. Toplantıda konuşan Rus milletvekilleri Poltava zaferi ile ilgili özel kararnamenin kabul edilmesini istediler.

Kürsüye çıkan Duma Başkan yardımcısı ünlü siyasetçi Jirinovski, tam tersine bir konuşma yaparak Rusya'nın tarih boyu savaştığı ülkelerle boşuna mücadele ettiğini iddia etti. Özellikle Türk-Rus savaşlarını örnek veren Jirinovski, "Türklerle tüm savaşları boşuna yaptık. Balkanlarda Türklerle niye savaşa girdik ki? Balkanlara girmeye ve orasını kurtarmaya hiç gerek yoktu. Balkanlardaki savaşı kim için yaptık? Balkan hakları İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar'la birlikte bize saldırsınlar diye mi yaptık? Ne yani, Alman ordularında Balkan haklarından oluşan askeri birlikler yok muydu? Biz onları Türkler'den kurtardık. Onlar ise 1941 yılında bize saldırdı." dedi.

TÜRKİYE İLE SAVAŞLARI YABANCI DEVLETLER KIŞKIRTTI

Türkiye ile savaşlarda yabancıların oyununa gelindiğini savunan Jirinovski, "İngiltere Çar Birinci Pavel'in öldürülmesini organize ederek ülkede darbe yaptırdı. İngiltere daha önce de Deli Petro'yu Türklerle karşı kışkırtıyordu. Biz Türklerle 30 kez savaştık. Peki neden? Türkler ki Moskova'ya değil, kuzeye doğru hareket ediyordu. Tükler Viyana'ya, Roma'ya ve Paris'e doğru hareket ediyordu. Bırak gitsinler oralara! Bırak Batılı ülkelerin askerleri kanı dökülsün. Ben bu tarihi konuları idrak etmenizi istiyorum." diye konuştu.

Jirinovski, Çarlık Rusyası'nın İsveç'e karşı savaşmasına da gerek olmadığını savundu. Rus politikacısı, "Poltava çatışmasına ne gerek vardı? İsveç o dönem Rusya'yı tehdit etmiyordu. Rus tarihiyle ilgili yanlış bilgilerde bulunmayınız. İsveç güneye doğru hareket ediyordu.Birinci Dünya savaşına da katılmamalıydık. Son Afgansitan savaşına da boşuna girdik." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*