Türklüğe hakaret özgürlük değildir

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Adalet Bakanı Çiçek, 'Türkiye Cumhuriyeti'ne sövüldüğü zaman batı ülkelerinden ödül gecikmiyor. Toplumdan ses çıkmıyor' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ADALET Bakanı Cemil Çiçek, 'Türk milletine, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne sövüldüğü zaman batı ülkelerinden ödül gelmesi de gecikmiyor. Hemen bir hafta sonra ya kuzey ülkelerinden ya da güney ülkelerinden ödül geliyor ve toplumdan da ses çıkmıyor. Benden başka kabadayı da çıkmıyor bu memlekette' dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 5. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Çiçek, Anayasa'nın 1, 2, ve 3. maddelerinde yazılan ilke, esas ve değerlerin Türk toplumunun ortak paydası olduğunu ifade ederek, bunların asla tartışılamayacağını ve tartışılmaya da müsaade edilemeyecek değerler olduğunu kaydetti.

Türkiye'den servis

Bu değerlere ters düşen, dışarıdan ve içeriden çeşitli açıklamalar bulunduğunu belirten Çiçek, dışarıdan Türkiye'ye yöneltilen birtakım değerlendirmelerin önemli kaynaklarından birinin basında çıkan bir kısım haberler olduğunu söyledi.

AB İlerleme Raporunun 8 Kasımda yayınlanacağını anımsatan Çiçek, 'İlerleme raporunda, 'Türkiye'nin şunu, bunu eksik' diye sizi rahatsız eden birtakım unsurların önemli bir kısmının Türkiye'den servis yapıldığını çok net biliyoruz. Bu ülkede birtakım şeyleri tartışıyorsak, bu tartışmaya hep dışarıdan müdahale değil, içimizden çanak tutanların olduğunu da bilmiş olmamız gerekir' dedi.

301. maddenin Türklüğün aşağılanmasına cezayı hükmettiğini kaydeden Çiçek, 'Şimdi, elinizi vicdanınıza koyun, Türk milletine mensup olmaktan bir rahatsızlığınız mı var ki, birileri bunu aşağılayacak, söylemedik şey bırakmayacak ve biz bunun adına özgürlük diyeceğiz' diye konuştu.

Bazı Avrupa Birliği ülkelerinde de 301. maddeye benzer maddelerin olduğunu ifade eden Çiçek şunları söyledi:

'Neyi tartışıyoruz o zaman? Şimdi Türklüğe, Türk milletine hakaret, ödül almanın payesi olacaksa, biri gelip 301. maddeye takılıyor. Türk milletine, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne sövüldüğü zaman batı ülkelerinden ödül gelmesi de gecikmiyor. Hemen bir hafta sonra ya kuzey ülkelerinden ya da güney ülkelerinden ödül geliyor ve toplumdan da ses çıkmıyor.

Tek kabadayı benim

İşte ben de diyorum ki, sağıma soluma bakıyorum, benden başka kabadayı da kimseyi bulamıyorum. Benden başka da kabadayı çıkmıyor bu memlekette. Geldiğim nokta bana yeter. Yedi ceddime hatıra olarak yeter. Ama, bu milletin hukukunu korumak, sadece üç, beş tane siyasetçinin değil, hepimizin görevidir.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious