Türklüğü aşağılama davası

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Yazar Elif Sağlık (Şafak) hakkında “Basın yoluyla Türklüğü aşağılama” gerekçesiyle dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Savcılığın hazırladığı iddianamede, Sağlık'ın Metis Yayınları tarafından yayınlanan “Baba ve Piç” isimli kitabının bazı bölümlerinde yer alan sözlere yer verildi.

Şafak'ın kitabında bu sözlere yer vererek Türklüğü aşağıladığının değerlendirildiği kaydedilen iddianamede, yazarın 5237 sayılı TCK'nın 301/1. maddesi gereği cezalandırılması istendi.

İlgili kanun maddesi, “Türklüğü, cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmünü içeriyor.

İddianamede, diğer şüpheliler hakkında ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği belirtildi.

Dava, Beyoğlu Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

SORUŞTURMA SÜRECİ

Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığınca, avukat Kemal Kerinçsiz'in şikayeti üzerine, Metis yayınlarından çıkan “Baba ve Piç” adlı kitapla ilgili “Basın yoluyla Türklüğü aşağılama” suçundan soruşturma başlatılmıştı.

Beyoğlu Cumhuriyet Savcısı, yazar Elif Sağlık, yayıncı Hüseyin Semih Sökmen ve çevirmen Aslı Biçen hakkında, “Kovuşturmaya yer olmadığına” karar vermişti.

Avukat Kerinçsiz, savcılığın bu kararı üzerine bir üst mahkeme olan İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesine itirazda bulunmuştu.

Mahkeme yaptığı inceleme sonucu, “delillerin takdiri, kullanılan kelimeler, yazı içeriği ile suç unsurlarının mahkemesince değerlendirilmesi gerektiğini” öngörerek itirazı kabul etmişti.

“Kovuşturmaya yer olmadığına” ilişkin kararı kaldıran mahkeme, dava dosyasının dava açılmak üzere Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığına iadesine karar vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious