Türkmen bakan Vedat Arslan özerklik istiyor

Türkmen bakan Vedat Arslan özerklik istiyor.11389
  • Giriş : 02.01.2008 / 13:03:00

Türkmen bakandan Kuzey Irak'taki bilinen yanlışlar üzerine çarpıcı açıklamalar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vedat Arslan, Erbilli bir Türkmen. 1974'ten başlayarak uzun yıllar Türkmen Cephesi'nin Genel Başkanlığı'nı yapmış. O yıllarda Türkmen Cephesi'nin Erbil'den başka şubesi yokmuş. Türkmen Cephesi'nin siyasetini, Türkmenler’in yararına bulmadığı için 2000 yılında cephe ile yollarını ayırmış.

Türkmen Kardeşlik Ocağı'nın Genel Başkanı olan Sayın Vedat Arslan, aynı zamanda Kürt Hükümeti'nde Bayındırlık Bakanı olarak görev yapıyor. Oldukça sevilen-sayılan biri. Kendisiyle Türkmen Kardeşlik Ocağı'nın Erbil'deki binasında görüştüm. Olabildiğince alçak gönüllü, sıcak ve içten biri. Türkmen Bakan ile haliyle Kerkük ve Türkmen meselesi hakkında konuştuk. Arslan'ın söyledikleri Türkiye'de ezber bozacak türden. Bize düşen olduğu gibi aktarmak. Elçiye zeval olmazmış!

BİZE KARŞI BASKI YOK

Sayın Bakan hemen sorayım: Kürt Hükümeti'nin Türkmenlere karşı ayırıcı ve baskıcı bir siyaset izlediği söyleniyor. Ne dersiniz?

ARSLAN: Bu iddialar nerden çıkıyor bilmiyorum. Ama doğrusunu söylemek gerekirse, böyle bir şey ne gördük, ne de biliyoruz. Bölgesel Kürt Yönetimi içinde yaşayan Kürtler’in ne hakkı varsa Türkmenler’in de aynı hakkı var. Kürt Hükümeti Türkmenler’e her türlü katkıyı yapıyor.

KÜRTÇE DAYATILMIYOR

Okullarınızda Türkçe eğitim yapabiliyor musunuz? Kürtçe resmi dil olarak mı dayatılıyor size? Nedir uygulama?

ARSLAN: Hayır, Kürtçe resmi dil olarak dayatılmıyor. Okullarımızda biz anadilimizde, yani Türkçe eğitim yapıyoruz. Türkçe yayın yapan radyolarımız, televizyonlarımız,gazetelerimiz var. Okullarımızda Türkçe eğitimin yanında Kürtçe, İngilizce eğitim de yapıyoruz. Kürt Hükümeti'nin eğitim dili konusunda herhangi bir zorlaması veya resmi dayatması yok. Hatta şunu söyleyebilirim ki, Kürt Hükümeti, eğitim dilinin Türkçe olması konusunda kendisi bize telkinde bulunuyor.

KATKI YAPIYORLAR

Türkiye'de bu konuda tam tersi iddialar var ama...

ARSLAN: O iddiaları biliyorum. Ben gerçeklerden bahsediyorum. Bakınız 1993 veya 94'te ilköğretim okullarımızı açtığımızda, o zamanki Kürt hükümeti’ne eğitim dili olarak Arapça ve Türkçe önerisinde bulunduk. Biz böyle olsun istedik. Ama Kürt kardeşlerimiz, "hayır" dediler. "Okullardaki eğitim dili bütünüyle Türkçe olsun" dediler. Sadece bir dersin Kürtçe olması yeterli dediler. Bize, bırakınız baskı yapmayı, tam tersine katkıda bulunuyorlar...

15 OKULUMUZ VAR

Şu anda kaç okul var Türkmenlere ait ve bu okullar kaç dilli?

ARSLAN: Şu an itibariyle 2 anaokulumuz, 9 ilkokulumuz ve 4 de lisemiz var. Bu okullarımızda Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe, Arapça ve İngilizce de öğretiyoruz.

ÜNİVERSİTE GELİYOR

Peki üniversitelerde Türkçe'nin durumu nedir?

ARSLAN: Kürt Hükümeti bu konuda da her türlü teklifimize açık. Süleymaniye ve Koysancak'taki üniversitelerde Türkçe bölümleri var. Biz Selahaddin Üniversitesi'nde de Türkçe Bölümü olsun önerisinde bulunduk. Yüksek Öğretim bakanımızla konuştum. "Peki" dedi. "Türkçe öğretecek hocalar bulmanız koşuluyla memnuniyetle" dedi. Yakında bu hocaları tedarik ettiğimizde Türkçe Bölümü’nü de açmış olacağız. Bu konuda Türkiye'nin de yardımına ihtiyacımız var.

IRAK ANAYASASI

Kürt Bölgesinin Başkanı Mesut Barzani ve Talabani, Irak Anayasası yazılırken, bizzat kendilerinin Türkmenler’in adının anayasaya girmeleri konusunda ısrarcı olduklarını söylüyorlar. Hatta Türkmenler’in adı girmezse toplantıları terk edip gideceklerini söylüyorlar. Bunun için Irak Anayasası’nda ilk defa Türkmenler’in adının Kürt liderlerin ısrarıyla belirtildiği söyleniyor. Bu doğru mu?

ARSLAN: Ben Bağdat'taki o toplantılarda bulunmadım. Ama bulunan arkadaşlarımızdan dinledim. Doğrudur. Sayın Mesud Barzani de, Celal Talabani de bu konuda ısrarcı olmuşlar. Hatta bizzat orada bulunan kardeşlerimizden dinledim. Türkmenler’in adının geçtiği maddeyi bizzat Barzani kendi kırmızı kalemiyle yazmış vermiş. Ve o haliyle de kabul edilmiş.

KERKÜK KÜRDİSTAN’A BAĞLANMALI

Gelelim Kerkük meselesine. Siz Sayın Bakan, Kerkük'ün Bölgesel Kürt Yönetimi’ne bağlanması gerektiğine inanıyor musunuz?

ARSLAN: Tabii Kerkük'ün geleceğine Kerküklüler karar vereceklerdir. Oradaki Türkmen kardeşlerimiz nasıl tercihte bulunurlar bilmem. Ama bizim kişisel fikrimiz, Kerkük'ün Kürt bölgesine katılması halinde Türkmen haklarının daha iyi korunacağı yönündedir. Niye? Çünkü Kerkük, Kürdistan bölgesine bağlanırsa biz Kürtler’den sonra ikinci büyük topluluk olacağız. Dolayısıyla siyasi temsil gücümüz de artacak. Kerkük Bağdat'a bağlanırsa temsil oranımız yüzde 1.2 dolayında olacaktır. Çünkü Türkmenler Şii-Sünni olarak bölünmüşler. Türkmenler’in yüzde 65'i Şii.. Bu durumda haliyle bizim temsil oranımız düşecektir. Ama Kürdistan bölgesine bağlanırsa işte o zaman yüzde 20-25 civarında olacaktır. Her bakımdan biz Türkmenler daha çok kazançlı çıkacağız bu durumda.

O yüzden bizim kanaatimiz Kerkük'ün Kürdistan bölgesine katılması yönündedir. Türkiye'nin bundan endişe duymasına gerek yok, tam tersine bunu istemesi gerekir. Dediğim gibi, Türkmenler çok daha etkili bir nüfuza sahip olacaklardır...

TÜRKMENLER’E ÖZERKLİK

Kürt Parlamento Başkanı Adnan Mufti, kendisiyle yaptığım görüşmede, Kerkük'ün Kürdistan bölgesine dahil olması halinde Türkmenlere çoğunlukta oldukları yerde özerklik tanıyacaklarını söylediler, adlarının ikinci büyük topluluk olarak Kürt bölgesinin anayasasında da yazılacağını belirttiler... Sizin bu konudaki fikriniz nedir veya var mı başka talepleriniz?

ARSLAN: Sayın Adnan Mufti'nin söyledikleri, bizim de taleplerimizdir. Biz bu taleplerimizi kendilerine iletmiştik. Doğrusu da budur. Başkan Barzani'nin de her zaman söylediği budur. Başkan Barzani her zaman bize şunu söylemiştir: Biz Kürtler Saddam rejiminden çok çektik. Dolayısıyla gücümüz var diye başkalarına haksızlık edersek Saddam'dan ne farkımız kalır? Bizim ne haklarımız varsa Türkmen kardeşlerimizin de o hakları olacaktır. Bu ifadelerin aksine bir uygulama görmedik. Bundan sonra da göreceğimize ihtimal vermiyoruz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious