Türkmen Kurultayı'nda gerginlik

Türkmen Kurultayı'nda gerginlik.12767
  • Giriş : 13.07.2008 / 17:57:00

Kerkük'te Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanlığı 5.i Kurultayı yapıldı. Delege seçimlerinde gerginlik yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Delege seçimlerine Kerkük Valisi Abdurahman Mustafa ve ITC Başkanı Sadettin Ergeç de katıldı. Kerkük Valisi Abdurahman Mustafa, bu kurultayın Kerkük'ün kardeşliğini tüm dünyaya göstermek adına örnek olmasını istedi. Vali Mustafa, "Kerkük bir fıçı barut gibidir' diye bir söz var. Ama ben diyorum Kerkük böyle bir şehir değil, tam aksine kardeşlik şehridir. Bu kurultay inşallah başarılı geçer" dedi.

ITC Başkanı Saadetin Ergeç ise kurultayın hayırlı olmasını dileyerek delegeleri selamladı. Ergeç, Türkmen tarihinde unutulmayacak bir gün yaşandığını ifade ederek, "Düzenlenen 5.ci kurultayın anlamı büyüktür. Çok sayıda kişi delege olmak için ilgi gösterdi. Buda bizim göğsümüzü kabartı. Seçimler, Türkmenler için hayırlı olsun" diye konuştu.

GERGİNLİK YAŞANDI

Konuşmaların ardından, yeni ITC başkanını seçecek 72 delegenin seçilmesine geçildi. Ancak delegeler üzerine anlaşamayan guruplar bu kez tartışmaya başladı. Tartışmaların artması üzerine Musul ve Telefer üyeleri delege seçimlerinden çekildiklerini ifade ederek salondan ayrıldılar.

Olayı görüntüleyen basın mensupları, görevliler tarafından dışarı çıkartıldı. Dün de Türkmen Karar Partisi ile Türkmeneli Partisi seçimlerin taraflı olduğu gerekçesiyle çekilmişlerdi.

Bugün seçilecek delegelerin yarın yeni ITC başkanını seçmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*