Türkmen lider Ankara'ya geliyor

Türkmen lider Ankara'ya geliyor.12267
  • Giriş : 22.03.2008 / 22:10:00

Doğalgaz zengini Türkmenistan'ın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, pazartesi günü Türkiye'ye geliyor. Türkmen liderin temaslarında ana konu enerji.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ziyaret, Avrupa'nın alternatif enerji arayışlarında kilit öneme sahip Nabucco projesinin geleceği açısından da büyük önem taşıyor.

Orta Asya'nın küçük ama gaz zengini ülkesi Türkmenistan, enerji oyununda önemli taşlardan. Ülke doğalgaz rezerviyle enerji dengelerini şekillendirebilecek güçte.

Enerji iletim yollarında tekel olmayı planlayan Rusya ve Rusya'ya bağlı kalmaktan kaçınan Avrupa gözünü Türkmenistan'ın zengin doğalgaz kaynaklarına dikmiş durumda.

Türkmenistan, gazının neredeyse yarısını Rusya üzerinden satıyor. Rusya da bu önemli gaz tedarikçisini kendine bağlamak için önemli adımlar attı.

Moskova geçtiğimiz aralık ayında, Türkmen gazını Kazakistan üzerinden Rusya'ya taşıyacak proje için Türkmenistan ile boru hattı anlaşması imzaladı.

Son olarak da Türkmenistan'a ödediği gaz ücretini de artırma kararı aldı. Rus enerji devi Gazprom, Ocak 2008'den beri Türkmen gazının bin metreküpü için 130 dolar ödüyor. Bu rakam önümüzdeki temmuz ayından itibaren 150 dolara çıkacak.

Bu çekişmenin ortasındaki Türkmenistan ise pozisyonunu güçlendirme peşinde. Bir yandan Rusya ile ilişkilerini pekiştiren ve aldığı payı artırmaya çalışan Türkmenistan, diğer yandan da Moskova'ya bağımlı kalmaktan kurtulmanın yollarını arıyor.

Devlet Başkanı Berdimuhammedov, doğalgaz konusunda çok yönlü çok boyutlu bir enerji stratejisi benimsedi. Hazar Denizi'ndeki petrol sahaları anlaşmazlığı yüzünden 2001'de Bakü'deki elçiliğini kapatan Türkmenistan Azerbaycan'a yeniden elçi atadı.

Ankara ziyareti de Türkmen liderin bu stratejisi açısından önemli. Zira Avrupa ve ABD'nin desteklediği ve Hazar gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Nabucco projesi için gaz tedariği sorunu var.

Türkmenistan'ın Nabucco boru hattına vereceği tam destek Nabucco projesini güçlendirecek. Türkmenler de gaz arzını artırıp, Rusya'ya vermediği fazla gazı buraya aktarmayı planlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious