Türkmenbaşı yarın toprağa verilecek

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Kalp krizi sonucu 21 Aralık'ta hayatını kaybeden Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı, yarın toprağa veriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yarın sabah ilk olarak Samapmurat Türkmenbaşı için başkent Aşkabat'taki devlet başkanlığı köşkü önünde bir tören düzenlenecek. Törenin ardından Türkmen liderin naşı defnedilmesi için Aşkabat'a 20 kilometre uzaklığındaki Kıpçak köyüne götürülecek. Türkmenbaşı Kıpçak'ta bulunan Orta Asya'nın en büyük camisinin yanındaki aile mezarlığında toprağa verilecek. Türkmen lider, bağımsızlıktan sonra İkici Dünya Savaşı'nda Gürcistan'da hayatını kaybeden babası için Kıpçak'ta bir anıt mezar diktirmişti.

Halkın normal hayatına devam ettiği Aşkabat'ta polis ve askerlerin yoğun güvenlik önlemleri göze çarpıyor. Ülke genelindeki bayraklar siyah kurdelelerle bağlanarak yarıya indirilmiş. Halk arasında Türkmen geleneklerine göre yakını vefat edenlerin kafalarına 40 gün boyunca taktıkları milli take telpeki takanların çokluğu da dikkat çekiyor. Görev başındaki bir çok devlet memuru telpeği takarak liderlerine olan bağlılığını gösterirken, devlet televizyonu gün boyunca Türkmenbaşı hakkında yayın yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious