Türkmenistan büyük oynuyor

  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

Türkmenistan, dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz üreticisi olmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkmenistan, Naip Doğalgaz Kompleksi'nde kurulan yıllık 112 bin 500 ton doğalgaz sıvılaştırma kapasitesine sahip doğalgaz soğutma tesisi ile dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz üreticisi olacak.

Türknmenistan, Lebap ilindeki yeni doğalgaz işletme tesislerinin faaliyete geçmesiyle dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz üreticisi konumuna gelecek. Lebap ilinin Bagaca doğalgaz yatağında modern, sıvılaştırılmış gaz üreten tesisin çok yakında işletmeye açılması bekleniyor. Tesise, çevresinde bulunan doğalgaz kuyularından hammadde sağlanacak.

Kanada'nın 'Termodesign Engineering Ltd. Şirketi'nin kurduğu tesiste vardiyada sadece 10 eleman çalışacağı ve yıllık olarak bir milyar metreküpten fazla doğalgazın işleneceği bildirildi. Tesisten Seydi Petrol rafinerisine iki boru hattı çekildi. Hatların birinden, petrol rafinerisindeki terminale yurtdışına nakliye edilmek üzere sıvı gaz akıtılacak ve diğerinden ise, tesiste hammadde olarak kullanılacak gaz kondansatı temin edilecek.

Gelecek sene Amuderya nehri kıyısında da yeni bir tesisin işletmeye açılması bekleniyor. Bölgedeki zengin yataklarda bulunan doğalgazdan 50 bin ton sıvılaştırılmış gaz ve 200 bin ton gaz kondansatı üretme kapasitesine sahip bu tesisi de Termodesign Engineering Ltd Şirketi kuruyor.

Türkmenistan'daki Orta Asya'nın en büyük doğalgaz sıvalaştırma tesislerinden biri olan Naip Doğalgaz Kompleksi'nde işlenen ürünler İngiltere, İran, Almanya'nın aralarında bulunduğu birçok ülkeye ihraç ediliyor. Sıvılaştırılmış doğalgaz Türkmenistan'ın başlıca ihraç ürünleri arasında geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious