Türkmenistan Devlet Başkanı Türkiye'ye geldi

Türkmenistan Devlet Başkanı Türkiye'ye geldi.13851
  • Giriş : 24.03.2008 / 15:20:00
  • Güncelleme : 24.03.2008 / 15:24:50

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov, özel bir uçakla saat 08.45'te Ankara'ya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Berdimuhammedov'u, Esenboğa Havalimanı'nda, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Ankara Valisi Kemal Önal ve Merkez Komutanı Tuğgeneral Naci Özdemir karşıladı.

Konuk Devlet Başkanı, Esenboğa Havalimanı'nda törenle karşılandı. Öte yandan, yöresel Türkmen kıyafetleri giymiş bir grup Türkmen öğrenci de ellerinde Türk ve Türkmenistan bayraklarıyla Berdimuhammedov'u karşılama törenine katıldı.

Berdimuhammedov ve beraberindeki heyet, Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak, saygı duruşunda bulundu. Misak-ı Milli Kulesi'nde Anıtkabir Özel Defterini imzalayan Berdimuhammedov, Anıtkabir Müzesi'ni de gezerek, yetkililerden bilgi aldı. Berdimuhammedov'e, ziyaretinin sonunda Anıtkabir'i tanıtıcı set verildi. Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov ve beraberindeki heyete Anıtkabir'de Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu eşlik etti.Daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov'u Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşıladı.İki ülke milli marşlarının çalındığı törende, 21 pare top atışı yapıldı. Milli Marşların çalınmasının ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, tören kıtasını selamladı.Törenden sonra el sıkışarak basın mensuplarına poz veren Cumhurbaşkanı Gül ve Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, daha sonra baş başa görüşmelere geçtiler.Törende, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Devlet Bakanları Mehmet Aydın ve Kürşad Tüzmen, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ankara Valisi Kemal Önal ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen de hazır bulundu.

Çankaya Köşkü'ndeki Yeni Hizmet Binası tadilatta olduğundan tören, yerleşkedeki Pembe Köşk'te yapıldı. Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı döneminde Pembe Köşk'te ilk kez resmi karşılama töreni düzenlendi.

İki lider daha sonra başbaşa görüşmeye geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious