Türkmenistan doğalgaz üretimini artıracak

  • Giriş : 20.03.2008 / 09:31:00

Türkmenistan'ın yakın zamanda doğal gaz üretimini yılda 50 milyar metreküp daha arttırabileceği açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkmenistan Petrol ve Doğal Gaz Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Mahtumkuli Hydyrov, ülkede Rusça yayınlanan resmi Neytralnıy Türkmenistan gazetesine verdiği röportajda yeni keşfedilen doğal gaz yataklarıyla üretimi yakın gelecekte 50 milyar metre küp daha arttırabileceklerini ifade etti.

Magtymguly Hydyrov, “Petrol ve doğal gaz aramalarında daha çok somut sonuç elde edebilecek yerlerimizde arama işlerini yapıyoruz" dedi. Hydyrov, enstitüsü uzmanlarının 20 ayrı bölgede araştırmalarda bulunduklarını belirterek 6 bölgeden olumlu sonuç aldıklarını açıkladı.

Ülkenin güneyinde bulunan Güney Yolöten ve Osman gaz yatakları son yıllarda tespit edilen en önemli doğal gaz yataklarının başında geliyor. Geçtiğimiz günlerde Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'un bizzat incelemelerde bulunduğu bölgede toplam 3 trilyon metreküp doğal gaz rezervi tahmin ediliyor. Hydyrov Güney Yolöten’deki projenin ilk etabında 20 milyar metreküp doğal gazın üretilebileceğini ifade etti.

Ülkenin bir diğer önemli gaz yataklarından Merkez Karakum'da bulunan Garacaovlak, Gurrukbil, Garabil ve Tahtabazar-1 bölgelerindeki arama çalışmalarında da yılda 30 milyar metreküp doğalgazın üretilebileceği tespit edildi.

Hydyrov, enstitüsü uzmanları tarafından halen üretim yapılan Kerven, Babarap, İsmayil, Tecen, Kerpiçli, Bövrüdeşik, Bagaja ve Malay-Çartak sahalarında yapılan araştırmalar sonucu mevcut rezerve ek olarak 250 milyar metreküp doğal gaz üretimi yapılabileceğini tespit ettiklerini de sözlerine ekledi.

Türkmenistan 2007 yılında 72,3 milyar metreküp doğal üretmişti. Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili açıklama yapan Devlet Başkanı Berdimuhamedov 2008 yılında bu miktarı 81,5 milyar metreküpe çıkartmayı planladıklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious