Türkmenistan iddialı

Türkmenistan iddialı.20874
  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

Bu yıl 5'incisi düzenlenecek olan Uluslararası Türkçe Olimpiyatı için geri sayım başlarken, yarışmaya katılacak ülkeler son hazırlıklarını yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkmenistan her yıl olduğu gibi bu yıl da olimpiyatta iddialı hazırlandı. Geçen yıl 84 ülkeden 350'ye yakın öğrencinin katıldığı Türkçe Olimpiyatları'na bu yıl 100 ülkeden 500 öğrencinin katılması hedefleniyor.

Türkmen-Türk Okulları'nda yapılan yoğun hazırlıkların ardından yarışmaya hak kazanan öğrencilerin ödül töreni göz doldurdu. Başkent Aşkabat'taki Uluslararası Türkmen- Türk Üniversitesi'nin Ruhname Merkezi'nde büyük katılımla düzenlenen ödül törenine çok sayıda davetli katıldı.

Başkent Eğitim Kurumu Genel Koordinatörü Seyit Embel, TİKA Türkmenistan Temsilcisi Süleyman Şahin, Türk işadamları, Türk Anadolu Okulu öğretmenleri, Türkmen-Türk Okulları öğretmenleri, öğrenci velileri, basın mensupları ve çok sayıda davetlinin katıldığı ödül töreninde Türkçe Olimpiyatları'nda Türkmenistan'ı temsil edecek sunum gösterisi büyük beğeni kazandı.

Törende Türkiye'de Türkmenistan'ı birçok dalda temsil etmeye hak kazanan öğrencilerin seslendirdiği şarkı, şiir ve özel beceri sunumları katılımcılar tarafından büyük ilgiyle izlendi.

Uluslararası Dil Öğretimi Derneği'nce düzenlenen olimpiyata katılmak için ter döken öğrencilerin ödül töreni geceye ayrı bir renk kattı. Türkmenistan seçmelerinde birinci, ikinci ve üçüncü olan öğrencilere programın sponsorluğunu yapan Beko Şirketi'nin hazırladığı çeşitli hediyeler öğrencilere verildi.

Türkiye'de Türkmenistan'ı temsil etmeye hak kazanan 11 öğrenci ödülünü Beko Şirketi'nin Türkmenistan'daki Müdürü Ali Kaya'nın elinden aldı. Genel Koordinatör Embel törenin sponsorluğunu yapan şirket yetkililerine teşekkür belgesini takdim etti.

"ATATÜRK BU GÜNLERİ TAHMİN ETMİŞTİ "

Seyit Embel törenin sonunda yaptığı konuşmada Mustafa Kemal Atatürk'ün ileri görücülüğüne vurgu yaptı. Embel Atatürk'ün " SSCB bir gün dağılacak. Ona hazır olmalı. Buna esnaflar, sanayiciler, eğitim, kültür ile bu işi yapabilecek bütün insanları yetiştirmeli. SSCB dağıldığında Orta Asya Cumhuriyetleri'nde ata vatanımız olan Türki cumhuriyetler var. Onlar bağımsızlığını kazanacaklar. Bizlerin onlara birer köprü olarak uzanmamız lazım. Onlara dostluk ve kardeşlik elini uzatmamız gerek" sözlerini hatırlattı.

Geçen yıl Türkçe Olimpiyatları'nda Türkmenistan'ı temsil eden 8 öğrencinin 6'sı madalya almıştı. Türkmenistan geçen yılki olimpiyat'tan 2 altın, 2 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı.

Uluslararsı Türkçe Olimpiyatları, bu yıl 25 Mayıs- 3 Haziran tarihlerinde Ankara ve İstanbul'da yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious