Türkmenistan milletvekilini seçiyor

Türkmenistan milletvekilini seçiyor.9366
  • Giriş : 13.12.2008 / 16:47:00

Türkmenistan'da yarın milletvekili seçimleri yapılacak. Türkmen halkı, 125 milletvekilini seçmek için yarın oy kullanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yabancı gözlemcilerin de izleyebileceği seçimler için bütün hazırlıklar tamamlandı. Meclise girecek 125 sandalye için toplam 288 aday yarışacak. Ülke genelinde 125 seçim bölgesi ve 2118 seçim sandığı oluşturuldu. Ayrıca, yabancı ülkelerde yaşayan Türkmenlerin de oy kullanması için yurtdışı temsilciliklerinde 27 seçim sandığı kuruldu.
Yaklaşık 6 milyon nüfuslu ülkede her seçim bölgesinden en az iki ve daha fazla aday yarışacak. Milletvekilliği için yarışacak 288 adaydan 56'sı kadın. Türkmenistan Merkez seçim Komitesi, seçim kampanyası döneminde adaylar içi eşit şartlar sağlandığını duyurdu.

BDT GÖZLEMCİLERİNDEN OLUMLU NOT

Türkmenistan'daki milletvekili seçimlerini Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve bölgenin diğer saygın örgütlerinden gözlemciler takip ediyor.

Seçim öncesinde bazı bölgelerde incelemelerde bulunan BDT temsilcileri, yayınladıkları raporda seçim kampanyasına ilişkin olumlu kanaat bildirdi. BDT temsilcileri raporunda, Türkmen Hükümeti'nin parlamento seçimlerinin adil ve demokratik ortamda yapılması için bütün imkânları sağladığı belirtildi.

Türkmenistan'da 26 Eylül 2008'de yapılan 21. Olağanüstü Halk Maslahatı'nda daha önce 50 olan milletvekili sayısının 125'e çıkartılması karara bağlanmıştı. Ayrıca Halk Maslahatı'nın yetkileri devlet başkanına ve meclise devredilerek, bu kurum sembolik bir statüye indirgenmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*