Türkmenistan'da, Türk Sineması Günleri

Türkmenistan'da, Türk Sineması Günleri.13298
  • Giriş : 07.11.2008 / 14:39:00

Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta Türkmen sinemaseverleri Türk filmleriyle buluşturan Türk Sineması Günleri başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SİNEBİR) işbirliğinde Orta Asya ülkelerinde düzenlenen "Türkiye'den Film Var" film gösterimleri projesinin Türkmenistan ayağı 9 Kasıma kadar sürecek.

Türk Sineması Günleri, Aşkabat'taki Türk Kültür Merkezinde yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın "Uzak" filminin gösterimiyle dün akşam başladı. Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Hüseyin Avni Bıçaklı ve diplomatik misyon şeflerinin de katıldığı galaya Türkmen sinemasının temsilcileri, sanatçılar, ressamlar, yazarlar, Türk ve Türkmen vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Türk yemeklerinin ikram edildiği davetliler, Türkmen ressamların sergisini de gezdi.

Galada konuşan Büyükelçi Bıçaklı, "Bu proje iki kardeş ülke arasında devam edegelen kültürel işbirliğine güzel örnek teşkil etmektedir" dedi.

Etkinlik çerçevesinde bugün, yönetmenliğini Mahsun Kırmızıgül'ün yaptığı "Beyaz Melek" ve başrollerinde Şener Şen ve Kenan İmirzalıoğlu'nun yer aldığı "Kabadayı" filmleri gösterilecek.

Türkmen sinemaseverlerle buluşacak diğer filmler arasında Çağan Irmağ'ın "Babam ve Oğlum" filmi, kısa süre önce hayatını kaybeden ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un öyküsünden uyarlanan ve Yeşilçam'ın unutulmazları arasında yer alan "Selvi Boylum Al Yazmalım", "Beynelminel", "Mutluluk", "Yumurta" ve "Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak" filmleri bulunuyor.

"Türkiye'den Film Var" etkinliği çerçevesinde Türk sinemasından örnekler Türkmenistan'ın ardından Azerbaycan ve Özbekistan'da da gösterime sunulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*