Türkmenistan'da bağımsızlık kutlamaları

Türkmenistan'da bağımsızlık kutlamaları.20874
  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

Türkmenistan, bağımsızlığının 15. yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Sarayı önündeki meydanda düzenlenen resmi geçit törenine, Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı, üst düzey devlet yetkilileri, Büyükelçiler ve dünyanın birçok ülkesinden gelen davetli katıldı.
Resmî geçide Türkmenistan Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı askerler ve askerî araçlar katıldı. Türkmenistan Hava Kuvvetlerine ait uçak ve helikopter gösterileri de törene ayrı bir renk kattı.

Bağısızlık kutlamaları çerçevesinde ülkede çeşitli konser programları da düzenlendi. Türkmenistan'ın 5 vilayetinden gelen binlerce milli kıyafetli Türkmen kızları ve gençleri geçit meydanında dans gösterileri düzenledi. Tören sırasında Türkmen atları da bir gösteri düzenledi. Devlet Başkanı Türkmenbaşına'da ünlü Ahal Teke atı hediye edildi.

Kutlamalar çerçevesinde Ruhiyet Köşkü'nde de bir bayram konseri düzenlendi. Konsere sevilen sanatçıların yanı sıra folklor grupları da sergilediği danslar ile katıldı.

Türkmenbaşı Olimpiyat Stadyumu'nda yapılan kutlama törenlerine 30 binden fazla kişi katıldı. Türkmenistan'ın 5 vilayetinden gelen binlerce milli kıyafetli Türkmen kızları ve gençleri gösterileriyle izleyenlere muhteşem bir gece yaşattı. Bu arada stadyumda çocukların yaptığı danslar ve değişik gösterileri büyük ilgi odağı oldu. Tören sonunda yaklaşık yarım saat süren havai fişek gösterileriyle nefes kesti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious