Türkmenistan'da formalite seçim

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Türkmenistan'ın ilk çok adaylı seçimlerini Kurbangülü Verdimuhammedov'un kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. AGİT, seçime gözlemci bile göndermedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkmenistan'ın ilk çok adaylı seçimlerini, Türkmenbaşı'nın ölümünün ardından vekâleten devlet başkanlığını üstlenen Kurbangülü Verdimuhammedov'un kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Verdimuhammedov'la birlikte 6 adayın yarıştığı seçime katılımın yüzde 98.5 olduğu açıklandı. Devlet başkanının ilk turda seçilebilmesi için adaylardan birinin salt çoğunluğa ulaşması gerekiyor. Sonuçlar çarşamba günü açıklanacak.

Tek partili rejimle yönetilen ülkede adaylardan hiçbirinin muhalif olmaması seçimlerin güvenilirliğine gölge düşürdü. Bu yüzden, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Bağımsız Devletler Topluluğu, Türkmenistan'dan gelen davete rağmen seçimlere gözlemci göndermedi. AGİT üyesi Joao Soares, "Gerçekten 'seçim' demenin çok zor olduğu bu seçimler kesinlikle özgür ve adil değildi" dedi. İnsan hakları savunucuları da seçimi yeni bir diktatörü meşrulaştıracak bir hile olarak niteledi.
Yaklaşık 3 trilyon metreküp doğalgaz rezervine sahip olan Türkmenistan'daki seçimler ABD, AB, Rusya ve Çin gibi önemli güçler tarafından dikkatle izleniyor. Avrupa'ya ihraç ettiği doğalgazın bir bölümünü Türkmenistan'dan alan Rusya mevcut durumun devam etmesini umarken, diğer güçlerin ise değişiklikten yana beklentileri olduğu belirtiliyor. ABD, AB ve Çin, Türkmen doğalgazını Rusya dışındaki terminallere taşıyacak yeni boru hatları inşa edilmesini ve Türkmen gazına Rusya'nın aracılığı olmadan doğrudan ulaşmayı istiyor. Rusya ucuza aldığı Türkmen gazını yüksek fiyatla pazarlıyor.
Niyazov döneminde Sağlık Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yapan 49 yaşındaki diş hekimi Verdimuhammedov, devlet başkanı seçilirse eğitim ve sağlık gibi alanlarda reform yapacağını açıkladı. Yabancı dilde eğitime ağırlık vereceğini belirten Verdimuhammedov, internet kullanımını da serbest bırakmayı vaat etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious