Türkmenistan'da ilk internet kafeler açıldı

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Dünyanın en kapalı ülkelerinden biri olan Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta 2 internet kafe sessiz sedasız kapılarını müşterilerine açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AFP muhabiri, internet kafelerin açılışının Türkmenlere yönelik yasağın kalktığı anlamına geldiğini aktarırken, internet kafelerin kent merkezindeki TürkmenTelekom adındaki ulusal telekomünikasyon şirketine ait binada açıldığı belirtildi.
TürkmenTelekom çalışanlarından biri, günde 9 saat açık olan salonlarda, internete 15 dakika bağlanma ücretinin 1 dolar olduğunu söyledi. Bağlantı ücreti, asgari ücretin 50 dolar civarında olduğu ülkede azımsanmayacak bir ücret. Şu ana kadar internet kafeye kimsenin gelmediği, çünkü reklam yapılmadığı da belirtiliyor.
Türkmenler, 1996 ile 2000 arasında internete girebiliyordu. Daha sonra halkın internete girmesi yasaklanırken, sadece bazı ayrıcalıklı yerler, idareler ve otellerdeki yabancı konuklar, abonelik sistemiyle internet kullanabiliyordu.
Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurad Niyazov’un aralık ayındaki ani ölümünden sonra 11 Şubat Pazar günü yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanan Gurbanguli Berdimuhammedov da bazı kısıtlamalara son vereceğini duyurmuş ve halka internet sözü vermişti.
İnternet, Orta Asya ülkelerinin çoğunda sıkı biçimde sansüre tabi tutuluyor.
Muhalif sitelere izin verilmediği gibi, bağımsız sitelere de giriş yapılamıyor.
Uluslararası Telekomünikasyon Birliğinin verilerine göre, 2006’da 5 milyon Türkmenin sadece yüzde 0,73’ü internete girebilmiş.

ZORUNLU EĞİTİM 10 YILA ÇIKARILDI
Bu arada Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un, dün yayımladığı bir kararnameyle zorunlu eğitimi gelecek eğitim yılından başlamak üzere 10 yıla çıkardığı bildirildi.
Devlet televizyonunun haberine göre, Berdimuhammedov kararnamede zorunlu eğitimin 10 yıla çıkarılmasının amacının, eğitim standartlarını gelişmiş ülkelerin düzeyine çıkarmak olduğunu belirtti.
Eski Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı’nın 2003’de zorunlu eğitimi 9 yıla indirmesi, uluslararası kuruluşların tepkisini çekmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious