Türkmenistan'da 'kuş gribi 'ile ilgili seminer düzenlendi

  • Giriş : 18.02.2006 / 00:00:00

Türkmenistan Sağlık ve İlaç Sanayi Bakanlığı, Dünya Sağlık Teşkilatı ve Avrupa Bölge temsilciliği tarafından organize edilen kuş gribi ile ilgili düzenlenen üç günlük seminer tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seminere; organizatör kuruluşların temsilcileri, salgın hastalık uzmanları, gribin tespit edilmesi alanında çalışan virusologlar, Türkmenistan'ın çeşitli bakanlık ve kurumlarının kuş gribinin ortaya çıkması durumunda görev alacak sorumluları katıldılar.

Seminerde kuş gribinin şu anda dünyada hızla yayılmakta olduğuna dikkat çekildi. Şimdiye kadar bu hastalık ile mücadele edilmesini sağlayan net bir programın hazırlanmamış olmasından dolayı kuş gribinbin insanlığı tehdit ettiği belirtildi. Ayrıca, seminerde kuş gribi geniş bir şekilde yayılan yeni bir hastalık olmasından dolayı yayılmasını gözetim altında tutma, ulusal ve bölgesel programları hazırlama, konuları detaylarıyla ele alındı.

Eğitim seminerine katılanlar, faaliyetleri planlama ve koordine etme, durumu değerlendirme, önleme ve hastalığın yayılmasını durdurma, yöntemleri ve ilgili haberleşme araçları hakkında bilgi edindiler. Seminerde kuş gribini denetlemeye ve olağanüstü hallerde faaliyetleri planlamaya özellikle dikkat çekildi. Üç gün devam eden seminerde, Türkmenistan'ın kuş gribinin ortaya çıkma olasılığına karşı net eylem planı hazırlandı. Dünya Sağlık Teşkilatı Avrupa Bölge Birimi Orta Asya Müşaviri Dr. Bernades Ganter yaptığı açıklamada Türkmenistan'ın kuş gibinin ortaya çıkma olasılığına karşı mücadele etmeye hazır olduğunu söyledi. Ganter "Biz Türkmenistan'da üç gün ikamet etmemize rağmen bu süre içerisinde bir çok hastane ve laboratuarları ziyaret ettik. Bu yerlerde Türkmenistan'ın kuş gribi ile mücadele etme alanında tedbirlerin etkin bir şekilde hazırlanmakta olduğunu gördük. Bu eğitim semineri de bu tedbirlerden biridir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious