Türkmenistan'da rüşvet skandalı

Türkmenistan'da rüşvet skandalı.12068
  • Giriş : 04.07.2009 / 11:51:00

Türkmenistan'da üniversite sınavlarına girecek öğrencilerden rüşvet aldıkları belirlenen yetkililer, Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov tarafından görevden alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Berdimuhamedov, bakanlar kurulu toplantısında, rüşvet skandalı nedeniyle Eğitim Bakanı Muhammetgeldi Annaamanov'u da görevden alarak, onun yerine yardımcısı Gülşat Mammedova'yı atadı.

Başsavcı Çarı Hocamuradov toplantıda verdiği bilgide, rüşvet skandalının güvenlik birimleri tarafından ortaya çıkarıldığını belirterek, bu yıl üniversite adayı toplam sekiz öğrencinin yakınlarından 119 bin dolar rüşvet alındığını açıkladı. Bu paradan rektör Gurbanniyazova adına başkent Aşkabat'ta iki daire satın alındığı kaydedildi.

Başsavcıyı dinleyen Türkmen lider Berdimuhamedov, rektör Gurbanniyazova'ya hitaben, "Ben size kaç defa söyledim, kanaatli olun, vicdanınızın sesini dinleyin diye. Bu tür olaylara karışanların er geç ortaya çıkacağını defalarca belirttim. Benim seni bu göreve atayalı daha bir sene oldu. Ben sana daha ne diyeyim..." dedi.

Türkmenistan'da her yıl 100 bin dolayında öğrenci liseden mezun oluyor. Ülkede 20 civarında yüksek öğretim kurumu bulunuyor. Üniversitelerin ücretsiz olduğu ülkede her öğrenciye aylık 150 dolar civarında burs veriliyor. Yüksek öğretim kurumlarına giriş sınavları mülakat usulüyle yapılırken, geçen yıl da sınavlarda usulsüzlüğe karışan öğretim görevlileri hakkında soruşturma açılmış ve bunlardan bazıları hapis cezalarına çarptırılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*