Türkmenistan'ın 'Dubai' olma rüyası

Türkmenistan'ın 'Dubai' olma rüyası.15222
  • Giriş : 16.06.2009 / 08:09:00

Berdimuhammedov, Türkmenistan'ı bölgenin turizm merkezi yapmak için Hazar'a servet yatırdı. Avaza bölgesinde Türk şirketlerin inşa ettiği 5 yıldızlı 5 otel görkemli törenle açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, büyük hayeli gerçeğe çevirmek için ilk adımı görkemli bir açılış töreniyle attı. Berdimuhammedov'un Türkmenistan'ın doğal kaynaklara dayalı ekonomik yapısını değiştirmek için planladığı vizyon projeler kapsamında, Hazar Denizi kıyısındaki Avaza Bölgesi'nde kurulmaya başlanan dünya standartlarındaki turizm merkezinin ilk etabı yapılan törenle kapılarını açtı.

1 milyar doları aşan yatırımla hayata geçirilen Avaza Uluslararası Serbest Turizm Bölgesi, Türkmenistan'ın yeni dönemdeki kalkınma hareketinin en önemli kilometre taşlarından biri olacak Yapımına 2 yıl önce başlanan ve yatırımların büyük kısmını Türk yatırımcıların oluşturduğu Avaza Uluslararası Serbest Turizm Bölgesi'nin ilk etabı, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un eşliğinde, görsel şovlar ve çeşitli kültürel etkinliklerle açıldı. Onbinlerce Türkmenistanlı'nın katıldığı görkemli açılış töreninde görsel şov yabancı konuklarca ilgi ve şaşkınlıkla izlendi.

7'den 70'e tören için kilometrelerce uzunlukta bir insan zinciri oluşturan ve bir çoğu yerel kıyafetlere bürünmüş olan Türkmenistanlılar, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'u; hep bir ağızdan "Türkmenbaşı hoş geldin" diyerek alkışlarla karşıladı. Daha sonra askeri bandonun çaldığı marşlar eşliğinde yöresel halk oyunlarından şekillenen muhteşem bir gösteri gerçekleştirildi.

ÇOK SAYIDA TÜRK VE YABANCI KONUŞ AÇILIŞTA HAZIR BULUNDU

Türkiye'den Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, milletvekilleri (Dostluk Grubu) ve Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Hüseyin Avni Bıçaklı, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, çok sayıda turizmci, iş dünyasının önde gelenleri ile Türkiye ve çevre ülkelerden de çok sayıda basın mensubu katıldı. Özellikle Arap yatırımcıların ilgi gösterdiği açılışta uzak doğu ve Avrupalı katılımcıların da olması dikkat çekti.

5 OTEL BİRDEN AÇILDI

Türkmenistan'da Hazar Denizi kıyısında Avaza turizm bölgesinde Türk müteahhitlerin imzasını taşıyan bin yataklı beş otel hizmete girdi. Bu projelerle Türk müteahhitler, Türkmenistan'ın turizm kapasitesini bir günde yüzde 25 artırırken, hedef Avaza turizm bölgesinde 'Antalya modeli yaratmak' olarak açıklandı. Spa konsepti üzerine kurulan projede, deniz içinde Dubai'deki Burj Dubai'ye benzer bir otelin de yer alacağı bölgede, turistler özel spa terapilerinden, yöresel bitki, meyvelerden, su sporlarından yararlanabilecek. Türkmenistan'da vizyon projesi kapsamında, Avaza bölgesinde kurulmaya başlanan turizm merkezinin ilk etabı Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un katıldığı törenle kapılarını açtı.

BERDİMUHAMMEDOV EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Türkmenistan'ın Hazar Denizi kıyısındaki en güzel şehri olan Türkmenbaşı'nda hayata geçirilen turizm bölgesinin ilk etabında; Türkiye'den birçok firmanın yaptırdığı 5 yıldızlı 4 otelin de açılışını gerçekleştiren Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, 2011 yılında turizm bölgesinin tamamını hizmete açarak Türkmenistan'ı bölgenin en önemli turizm bölgelerinden biri yapacaklarını söyledi. Berdimuhammedov, başta Türk yatırımcılar olmak üzere, hem bölgenin inşasında yer alan hem de bu bölgede uzun dönemli yatırım yapan işadamlarına teşekkür etti.

KAPASİTE 4 BİNDEN 5 BİNE ÇIKTI

Açılışa, Türkiye'den de Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Dostluk Grubu milletvekilleri ve Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Hüseyin Avni Bıçaklı, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, çok sayıda turizmci, iş dünyası temsilcileri katıldı. İçkale, Sehil, Polimeks ve Delta İnşaat şirketleri tarafından yapılan ve toplamı 1 milyar doları aşan yatırımla ülkenin 4 bin yatak olan kapasitesine bin yatak daha eklendi. Yapımına 2 yıl önce başlanan turizm bölgesinin ilk etabında, 5 yıldızlı otellerin açılışını gerçekleştiren Berdimuhammedov, projenin 2011'de tamamlanacağını söyledi. Berdimuhammedov, başta Türk yatırımcılar olmak üzere bu bölgede uzun dönemli yatırım yapan işadamlarına teşekkür etti.

YATIRIMCILARA KOLAYLIKLAR SAĞLANDI

Berdimuhammedov, Türkmenistan'ın, 1 milyar dolar yatırımıyla hayata geçirilen bu projeye yabancı yatırımcı çekmek amacıyla vize, vergi, gümrük konularında birçok kolaylıklar getirildiğini söyledi. Berdimuhammedov 'İlk etabın ardından önümüzdeki dönemde modern oteller, sağlık merkezleri, çocuk merkezleri, özel villalar, kültürel ve spor merkezleri ve iş merkezleri de Türkmenistan ekonomisine kazandırılacak' dedi.

TURİZM PERSONELİNİ TÜRSAB EĞİTECEK

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, 20 yıldır burada açılan kapının kapanmaması gerektiğini belirterek 'Müteahhitlerimizin arkasındayız. Bu inşaatları İtalyanlar, Almanlar Fransızlar yapsa daha mı iyiydi' dedi. Türkmen yetkililerin kendilerinden turizm meslek lisesi kurmasını talep ettiğini belirten Ulusoy, lise kurmak yerine öğretmen göndermeyi tercih edeceklerini dile getirdi. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı seçim Aydın da hizmete giren otellerde oda fiyatlarının günlük 100-150 dolar arasında olduğunu belirtti.

TÜRKİYE'NİN TECRÜBESİNDEN YARARLANILACAK

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'la sıcak bir görüşme yaptıklarını belirtti. Günay, Berdimuhammedov'un kendisine Türk işadamlarının 8 otel yaptığını 4'ünün açıldığını, kalanlarının da bağımsızlık bayramında açılacağını söylediğini aktardı. Türkiye'nin turizmde dünyanın 7'nci büyüğü olduğunu kaydeden Günay 'Berdimuhammedov bana 'Tevazu gösteriyorsunuz, daha üstlerdesiniz. Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanmamız gerekir' dedi. Eğitim ve turizm burs destekleri verebileceğimizi söyledim' dedi.

Günay, şöyle devam etti:

'İşadamlarının vize konusunda talepleri olduğunu söyledik, yardımcı olacağını söyledi. Bu coğrafyada bir millet iki devlet nitelemesi sık kullanılır, sayın Cumhurbaşkanı bunu benden önce 'Birlikte yapacağımız çok iş var' dedi.' Türkmenistan'ın turizmde atılım yapmak istediğini aktaran Günay, ülkede atlar üzerinde farklı bir turizm destinasyonu oluşturabileceğini, ipek yolu güzergahındaki ören yerlerinin de turizme kazandırılabileceğini anlattı.

AHMET ÇALIK: TÜRKMENİSTAN ANAVATANIMIZ

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Türkmenistan'da 1992'den beri tekstil, enerji ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösterdiklerini belirterek 'Burada önemli projeler gerçekleştirdik. Bugün de devlet başkanının vizyon projesinin açılışına geldik. Bu dost ve kardeş ülke bizler için aynı zamanda atavatan. Buraya gelmekten mutluluk duyduk' dedi. Avaza bölgesinde proje üstlenip üstlenmediklerine ilişkin bir soru üzerine Çalık 'Biz turizmde yokuz. Otel inşaatımız yok. 21 Temmuz'da Türkmenistan'da inşa ettiğimiz bir hastanenin açılışı olacak ardından yeni bir hastane inşaatının temeli atılacak' dedi.

ÇALIK HOLDİNG TÜRKMENİSTAN TARİHİNE MÜHRÜNÜ VURUYOR

Ülkede iş yapan çok sayıda Türk yatırımcı arasında Çalık Holding; inşaat, enerji ve tekstil sektörlerinde bugüne kadar gerçekleştirdiği 100'ü aşkın projeyle öne çıkan şirket olarak dikkat çekiyor.
Enerji alanında; Türkmenistan'ın çeşitli bölgelerinde 5 termal elektrik santrali kuran Çalık Enerji aynı zamanda Türkmenistan'daki yatırım olanaklarını değerlendirerek petrol-doğalgaz keşif ve çıkarma işlerini yürütmekte.

Endüstriyel tesisler, altyapı ve çevre projeleri, hastaneler, oteller ve yol inşaatlarına odaklanan GAP İnşaat ise, Türkmenistan'ın yeniden inşasında kritik bir rol almakta. Çalık Hondige ait GAP İnşaat ise pek çok üretim tesisinin inşasını gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük 10 denim üreticisi arasında yer alan GAP Tekstil de, Türkmenistan'da denimin yanı sıra ev tekstili ve örme tekstili tesisleriyle hem Türkmenistan hem de yurtdışı pazarlara üretim yapmakta.

TÜRKMENİSTAN İNŞAAT İŞÇİLERİNİN EKMEK KAPISI OLDU

Türkmenistan'da devam eden düzinelerce inşaat şantiyesinde yüzlerce Türk inşaat işçisi çalışıyor. Türkiye'nin pemen her bölgesinden türkmenistan'a inşaatlarda çalışarak para kazanmak için giden Türk işçileri hallerinden memnun çünkü hem iyi para kazanıyorlar hem de ülke nispeten ucuz olduğu için birikim yapabiliyor. Memleket ve aile özlemi çeken Türk işçiler türk gazetecileri görünce 'memleket kokusu' almanın sevinci ile sarılıyor, sobet ediyor ve hallerini anlattıktan osnra onlar aracılığı ile memleketlerine ve ailelerine selam söylüyorlar...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*