Türkmenler 'kendi çaldı kendi oynadı'

Türkmenler 'kendi çaldı kendi oynadı'.25276
  • Giriş : 17.06.2009 / 14:20:00

Berdimuhammedov, dünyanın gece ve gündüz ısı farkı en büyük şehirlerinden birinde dünyanın en tuzlu gölünün kıyısına dillere destan bir tesis yaptı, dillere destan bir törenle de açtı ama...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ama Türkmenistanlı bürokratlar, eski bir demirperde ülkesi olmanın doğurduğu katı uygulamalarla gazetecilerin görüntü almaması için elinden geleni yaptı. Dolayısı ile dünyaya ülkeyi tanıtmak için yapılan muhteşem tören, binlerce kişinin yaptığı görsel şov ve seferber edilen emekler bir anlamda, bürokrat kafalar sayesinde güme gitti!

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un Türkmenbaşı şehrinde Hazar kıyısında Avaza bölgesinde bir turizm cenneti oluşturmak için ilk etapta 1 milyar doları aşan yatırımla inşa ettirdiği 5 yıldızlı 5 otelin açılış törenine 70 bin nüfuslu Türkmenbaşı kentinin yaklaşık 5'te biri tören alanına taşındı. (Galerimizdeki 20 ve 21 numaralı resimlerde bu zincirin kısmi bir bölümünü görebilirsiniz. 20 nomuralı resimde insan zincirini dikkatli takip ederseniz karenin sonuna kadar taştığını görebilirsiniz)

Kilometrelerce kuyruk oluşturarak gerçekleştirilen insan kordununun alkışları arasında tören alanına gelen Berdimuhammedov'a halk alkışlarla "hoş geldin Türkmenbaşı" diye tempo tutarak birbirinden güzel halk oyunları ve dans figürleri sergilerken görüntü almak isteyen gazeteciler ile anlaşılması güç bir mantıkla, "bir tatsızlık yaşanmaması" için gazetecilere görüntü aldırmamaya çalışan görevliler arasında kovalamaca yaşanıyordu...

Bina dışında umduğu girüntüleri bulamayan gazetecilerin umudu bina içine sığınmaktı ama burada da kovalamaca devam etti ve "jurnalistler dışarı" diyen görevliler yakaladıkları gazetecileri görüntü alınacak yerlerden püskürtmeyi başardılar!

Dolayısı ile dünyanın en ünlü görsel sahne sanatlarına taş çıkartacak o muhteşem görsel şölenin en güzel ve görkemli kareleri eğer Türkmenistan Devlet televizyonu kameralarına yansımadı ise heba oldu gitti.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*