Türkmenler kovuluyor PKK'lılar yerleştiriliyor

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Telafer'i terkeden Türkmenler'in yerine peşmerge yerleştiriliyor. Kerkük'te göçe zorlanan Türkmenler'in evinde Türkiye'den gelen PKK'lılar oturuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkmenelİ Sağlık, Sosyal ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, son 1,5 yılda 7 bine yakın Türkmen ailenin Telafer'den göç etmek zorunda kaldığını belirterek, boşalan evlere Peşmerge aileler yerleştirilerek kentin demografik yapısının bozulmak istendiğini ileri sürdü.

Beyatlı, nüfusunun yüzde 97'sini Türkmenlerin oluşturduğu Telafer'de son dönemde yaşanan olayların kendilerini endişelendirdiğini belirtti.

Sünni ve Şii Türkmenlerin birbirlerine karşı kışkırtıldığını, Kerkük gibi Telafer'de de her geçen gün gerilimin tırmandığını anlatan Beyatlı, 'Bazı gençler bu oyuna geliyor. Kentte karmaşa yaratılmak isteniyor. Halk arasında Şiilere, 'Sünniler sizin içme suyunuza zehir atacak', Sünnilere ise 'Sizin ibadet yerlerinizdeki patlamaları yapan Şiiler'dir deniyor' diye konuştu.

ABD'nin terörle mücadele adı altında kentte değişik zamanlarda çok sayıda sivili öldürdüğünü dile getiren Beyatlı, şunları kaydetti:

'Halk üzerinde korku psikolojisi kurulmak isteniyor. Son 1,5 yıl içinde 7 bine yakın Türkmen aile Telafer'den göç etmek zorunda kaldı. Kendilerini güvende hissetmedikleri için Sünniler Kerkük'e, Şiiler ise Kerbela ve Necef'e gidiyor.

Türkmenlerin boşalttığı evlere güvenlik gerekçesiyle Peşmerge aileleri yerleştiriliyor. Kerkük'te uygulanan oyun Telafer'de de sahnelenmek isteniyor. Bizim endişemiz, bu evlerin tapularını almaları.'

Önce Allah, sonra Türkiye

'Kerkük'ten sonra sıra Telafer'de... Burasını da ilerde Kürt bölgesine dahil etmek istiyorlar' diyen Beyatlı, Türkiye'nin Kerkük ve Telafer'de demografik yapının değiştirmeye çalışılması ile ilgili hem Irak hükümetinin hem de güvenlik birimlerinin dikkatini çekmesini istedi.

Beyatlı, Irak hükümetinin ülkede yaşananlar karşısında aciz kaldığını belirterek, 'Şiilere bir haksızlık yapıldığı zaman İran açıklama yapıyor, Kürtler sıkıntı yaşadığında Avrupa destek oluyor. Bizim de tek beklentimiz Türkiye'nin bu kritik dönemde kararlı bir şekilde Türkmenlerin meselesi üzerine eğilmesi. Türkmenler önce Allah'a, sonra Türkiye'ye güveniyor' dedi.

PKK büroları faaliyette

Irak'ta seçimlerinden ardından 400 bine yakın Kürt'ün Kerkük'e yerleştirildiğini belirten Beyatlı, şöyle devam etti: 'Kürt göçü halen devam ediyor. Kerkük'e yerleştirilen Kürtler arasında Türkiye'den gelen PKK'lılar da var. Kerkük, Musul, Süleymaniye ve Erbil'de terör örgütü PKK'nın büroları halen faaliyet gösteriyor. Sadece ABD'nin isteği üzerine örgüt bayrakları indirildi, onun dışında değişen bir şey yok. Bu insanlara 'niye silah taşıyorsun' diyen yok. Terör örgütü PKK, Duhok'un girişinde kontrol noktası oluşturdu. Burada özellikle Türkmenleri araçlarından indirip sorguluyorlar, Türkiye'ye hakaret ediyorlar. Tepki gösteren Türkmenler ise Türkiye için casusluk yapmakla suçlanarak cezaevine atılıyor.'

Türkmeneli Sağlık, Sosyal ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, ABD'nin PKK'nın terör örgütü olduğu konusundaki yaklaşımında samimi olduğunu göstermek için örgütün bürolarını ve Dohuk girişindeki kontrol noktalarını kaldırması gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious