Türk'ten, Mardin valisine 'şok' suçlama

Türk'ten, Mardin valisine 'şok' suçlama.11254
  • Giriş : 04.11.2008 / 21:07:00

DTP genel Başkanı Ahmet Türk bugün Meclis Grup toplantısında ilginç bir iddiada bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DTP genel Başkanı Ahmet Türk Grup toplantısında ilginç bir iddiada bulundu. Türk isim vermeden Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar'ı eleştirdi. Türk, şu mesajları verdi:

KIZILTEPE'DE NE OLDU?

- Kızıltepe'de bir köye jandarma gidiyor. 'Burayı boşaltın burası hazine arazisidir. Tapularınız geçersizdir' deniyor.

- 200 yıl önce kurulmuş bir köy. 200 yılda değil de seçim zamanı mı aklınıza geldi.

- Devletin valisi bölgedeki değişik partilerin önde gelen kişileriyle görüşüp DTP'ye karşı tek aday çıkarmalarını istiyor. Böyle demokrasi mi olur?

- Böyle çalışmalar yapacaksınız ve orda devleti temsil edenlerin tarafsız olduğunu söyleyeceksiniz? Böyle bir şey olamaz.

DTP SUSSUN MU?

- Şimdi DTP gerginliğin kaynağı. DTP ne yapsın. DTP sussun mu? Demokratik çözümle ilgili bir proje hazırladık. Milletvekillerine gönderdik. 'Hep söylüyorsunuz sizin projeniz nedir?' diyordunuz...

- Paylaşmak istedik. Ama ne oldu kapağını açmadan, okumadan, değerlendirmeden hemen açıklamalar yaptınız. İşte bu ihanet belgesidir dediniz? Bizim görevimiz ne?

- Değişen bir dünyayı görmeyi bile istemiyorsunuz. Görmemezlikten geliyorsunuz ve dünyadan gelişen olaylardan ders almıyorsunuz. Hala susturma politikasıyla olaylara yaklaşıyorsunuz.

- DTP ve AKP bir araya geldi.

- Bizim muhattapımız Başbakan'dır, milletimizdir. Sorunu çözecek olan milletimizdir.

- Bölge milletvekilleriyle her zaman görüşür konuşuruz. Sayın Başbakan ne zaman bunları dinledi? Sizin projeniz nedir dedi?

- En üst düzeyde sorumlu olanlardan adım atmasını bekliyoruz. Süreç koşullar ne olursa olsun, gerginliklerde olabilir. Bu bizi daha tehlikeli bir noktaya götürür.

- Gazeteciler bizi protesto ederek dışarı çıktılar. Basın özgürce görevini yapmalıdır dedik. Basının yorumlama haber alma hakkı var. Yerinde tespitler yapma hakkı var.

- Ben özellikle bunu belirtmek ifade etmek istedim.

- Sayın Başbakan'ın sorumluluğu çok büyük. Halkın iradesiyle gelmiş ve bu ülkeyi yönetmeye talip olmuş, bu ülkenin insanları da bu sorumluluğu kendisine vermiş.Darılmaya tepki göstermeye gerek yok.

- Sevmeyenler gitsin demeye hakkı yok. Kendisi bu söyleme karşı çıkmıştı? Bu değişikliğin nedeni nedir? Bunu bilmek istiyoruz.Gerçekten üzülüyoruz.

- Bugün Susurluk'un 12. yıldönümü. 12 yıl önce ortaya çıkan Susurluk'la ilgili eğer gerçekten bu çeteleşmeyi ortadan kaldıracak bir mantık ve halkımıza karşı işlenen cinayetleri ortaya çıkaracak bir mantık olsaydı, bugün bunları yaşamazdık.

- Peki Susurluk'un Ergenekon'a dönüşmesini sağlayan kim? İşte insan haklarına karşı saygısızlık, düşünce özgürlüğüne karşı ortaya konulanlar değil midir?

- Bunları yan yana getirdiğimiz de demokrasinin, farklılıkların, diyalogun ne kadar önemli olduğu kendiliğinden ortaya çıkıyor.

- Biz bu konuda da çok ciddi çalışmalar yapacağız. DTP Türkiye'deki bütün aydınlarla bu sorunun çözümü için ne yapmalı?

- Türk ve Kürt halkıyla birlikte bir proje ortaya koyalım. Bu konudaki düşünceleriniz, beklentileriniz nedir diyelim.

- İnsanlarımızın sevgiyle kucaklaşacağı bir ortamın hazırlanması için çaba göstereceğiz.

- Bizi ötekileştiren bir mantığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Burada sesleniyorum. Amacımız birlikte yaşamayı güzelleştirmektir. Bin yıldır birlikte yaşamayı güzelleştirmektir. Bütün amacımız bu.

MARDİN VALİSİ KİMDİR?

Mardin Valisi Mehmet KILIÇLAR, 1965 Yılında Tokat ili Artova ilçesinde doğdu. 1984 yılında A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun oldu.

1985 yılında Samsun Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. Sırasıyla Yozgat-Sarıkaya ve Ankara-Haymana Kaymakam vekilliği, Giresun-Yağlıdere, Elazığ-Kovancılar Kaymakamlıkları, İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişliği, Başbakanlık İnsan Hakları Bşk.lığı İçişleri Bakanlığı Temsilciliği, İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı görevlerinde bulundu. 30/12/2005 tarih ve 9864 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Mardin Valiliğine atandı.

1990-1991 yılları arasında ABD'de 1 yıl süreli İngilizce ve mesleki konularda eğitim, Japonya'da Kamu Yönetimi, Fransa ve Singapur'da mesleki konularda seminerlere katıldı. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli (2) çocuk babasıdır.

CAFESİYASET/HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*