Turkuaz forma polemiği sürüyor

Turkuaz forma polemiği sürüyor.11501
  • Giriş : 19.02.2008 / 18:44:00

Lütfi Arıboğan, (A) Milli Futbol Takımı'nın yurtdışı maçlarında giymesi için tasarlanan ve çeşitli eleştiriler alan turkuaz forma konusunda, ''Formamızın renginin değişmesinin dışında değişen bir şey yok'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Aydın Üniversitesi'nde düzenlenen ve eski Milli Takımlar Teknik Direktörü Mustafa Denizli'nin konuşmacı olarak katıldığı ''Türk Futbolunun Analizi ve Milli Takım'' konulu panele katılan Lütfi Arıboğan, konuyla ilgili görüşlerini, ''Turkuaz renkteki forma, başka konu olmayınca gündeme getirildi. Formamızın renginin değişmesinin dışında değişen bir şey yok. Birçok ülke, farklı renkleri, farkındalık yaratarak kullanıyor. Zaman içinde, turkuaz renkte oynayan bir takım gördüğünüzde, bunun Türkiye olduğunu bileceksiniz'' diye açıkladı.

Eski Milli Takımlar Teknik Direktörü Mustafa Denizli de milli takımın giyeceği turkuaz forma için, ''Formanın turkuaz renkte olması, izleyenler, Türk Milli Takımı'nın futboluna bakacağı için kabul edilebilir'' diye görüş belirtti.

Panelde, öğrencilere Futbol hayatından kesitler sunan Mustafa Denizli, milli takımın turkuaz renkteki formasının kabul edilebilir olduğunu ifade ederek, ''Bayrağı değiştirmiyoruz, formanın rengini değiştiriyoruz. Hiç kimse 'Hangi formayla sahaya çıkılmış' demeyecek. Herkes oynanan oyuna bakacaktır. Dünyada turkuaz formayı da sadece bizim takım giyecek. Bu ise turkuaz renkte hangi takım sahaya çıksa, 'Türk Milli Takımı çıktı' diyecekler'' şeklinde konuştu.

''Futbol Federasyonu'nun yabancı futbolcular için aldığı 6 artı 2 kararının, Türkiye'den yıldız oyuncu çıkmasına engel olup olmayacağı'' yönündeki bir soruyu, Mustafa Denizli şöyle yanıtladı:

''Bu karar, Türkiye'den yıldız oyuncu yetişmemesinde küçük bir neden olarak düşünülebilir. Benim zamanımda, yabancılar için 3 artı 1 kararı alınmıştı, sonra bu artı her sene devam etti. Bu ülkede Futbol için saçma bir mantık. Bunun ya 8, ya da 6 olması lazım. Yabancı oyuncuların çok olması, aslında Türk oyuncular için rekabeti artırır, buna iyi yönden bakmak lazım.''

Bir soru üzerine, yıldız futbolcuların sokaklardan çıktığını, sokak futbolunun, oyuncuların yeteneklerini geliştirmeleri ve keşfetmeleri için önemli olduğunu ifade eden Denizli, ''Çocuklar, Futbol yeteneklerini en iyi sokak futboluyla kazanıyorlar. Dünyada Futbol yıldızları, gelişmemiş ülkelerden, sokak futbolu oynarlarken keşfedilmişlerdir. Türkiye'de artık sokaklarda Futbol oynanmıyor. Dünyada yıldızlarını Futbol okulundan çıkaran hiçbir ülke yoktur'' dedi.

Galatasaray Kulübü'nün eski başkanı Mehmet Cansun ile spor yazarları Ercan Güven, Bilgin Gökberk ve Gürcan Bilgiç'in de katıldığı paneli çok sayıda öğrenci izlerken, panelin ardından Mustafa Denizli'ye, üniversite yöneticileri tarafından teşekkür plaketi verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious