Turkuaz Hareketi üzerine sert atışma

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

İstanbul eski Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın bir gazeteye verdiği röportaj ilginç bir polemiğe yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İddiayı yalanlayan Sarıgül, Gürtuna'yı 'hem sağı hem de solu karıştırmakla' suçladı. Sarıgül, "Kimse benim üzerimden siyaset yapmasın. Bizim hedefimiz Gürtuna'nın zihniyetine sığmayacak kadar büyüktür." dedi. Şişli Belediyesi'nde dün basın toplantısı düzenleyen Sarıgül, Gürtuna'nın parti kurma sürecinde kendisini ziyaret ettiğini belirtirken, bunun işbirliği için yeterli olmadığını vurguladı.

Bu sözlere Gürtuna'nın cevabı gecikmedi. Ali Müfit Gürtuna, Zaman'a yaptığı açıklamada Sarıgül'ün kendisine destek sözü verdiğini bildirdi. Sarıgül'ün 'birlikte olmaktan güç oluşacağını ve soldan çok oy çıkacağını ifade ettiğini savunan Gürtuna, "Yeni kurulacak partinin seçimlerde yüzde 50'nin üzerinde oy alacağı ifadelerini kullanmıştı." dedi. Gürtuna, CHP'li başkanın 'Sağı değil solu da karıştırma amacı taşıyor' suçlamasına ise sert tepki gösterdi. Hedefinin sağ-sol ayrımını ortadan kaldırmak olduğunu kaydeden Gürtuna, şöyle devam etti: "Sarıgül bizim yapmak istediğimizi anlamamış. Biz sağ-sol üzerine siyaset yapılmasına karşıyız. Toplumdaki mezhebe, ideolojilere ve bölgelere dayalı ayrışmaları kabul etmiyoruz. Sağ ve sol kesimin birlikteliğini önemsiyoruz." dedi. Gürtuna, röportajda yer alan isimleri kendisinin açıklamadığını bildirdi. Gürtuna, "Röportajı yapan muhabir bize bu isimleri sordu. Ben de cevap olarak bu kişilerin partimize katılmasından büyük bir memnuniyet duyacağımı söyledim. Röportajdaki 'Sarıgül de bizimle' ve 'Mustafa Bey ile çalışmalarımız sürüyor' ifadeleri yanlış yazılmış. Çalışmalarımız değil, görüşmelerimiz sürüyor dedim. Ayrıca 'kurmaylarım' şeklinde de bir ifade kullanmadım." dedi.

Bu arada röportajda isimleri geçen Cem Kozlu ve ünlü besteci Garo Mafyan'dan da yalanlama geldi. Cem Kozlu, "Ali Müfit Gürtuna ile asla bu konu ile ilgili olarak buluşup konuşmadım. Siyasete dönmeyi düşünmüyorum. Ama bir gün bu olursa, hiçbir zaman Turkuaz Hareketi içinde olmayacaktır.'' derken, Garo Mafyan da Turkuaz Hareketi konusunda kendisine bir 'alo' bile denmediğini açıkladı. Ünlü besteci, "Ben müzik adamıyım, müzik yaparım. Benim çocuklarımı görecek kadar bile vaktim yok. Siyaset başka bir şey. Siyaseti siyasetçiler yapsın. Benim siyasetle işim olmaz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious