Turkuaz 'Türk mavisi' demek

Turkuaz 'Türk mavisi' demek.13585
  • Giriş : 22.01.2008 / 13:32:00
  • Güncelleme : 22.01.2008 / 13:46:42

TFF Genel Sekreter Vekili Şenman: 'Kırmızı-beyazdan sonra Türk ulusunu temsil edebilecek yegane renk'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreter Vekili Gıyasettin Şenman, turkuaz formanın, Türk Milli Futbol Takımı'nın sahaya çıktığı anda fark edilmesini sağlamak amacıyla tercih edildiğini belirterek, "Turkuaz ismi, Türk'ün Fransızca'daki karşılığı olan 'Turquoise'den geliyor ve literatürde 'Türk mavisi' olarak biliniyor" dedi.

CHP Amasya Milletvekili Hüseyin Ünsal'ın, A Milli Futbol Takımı'nın deplasman maçları için neden turkuaz formanın tercih edildiğini ve bunun hangi ulusal ihtiyaçtan kaynaklandığı yönündeki TBMM Başkanlığı'na verdiği yazılı soru önergesini karşılık veren Gıyasettin Şenman, milli takımın yeni deplasman formalarının turkuaz ağırlıklı beyaz olduğunu söyledi.

Formanın üstünün beyaz, sadece forma numarası ile şort ve çorapların turkuaz rengi olduğunu belirten Şenman, aynı setin beyaz şortlu ve çoraplı versiyonunun da bulunduğunu ifade etti. Formalarda ülke bayrağının aynen korunduğuna dikkat çemen Şenman, "Milli bayrağımızdan yada ülkemizin manevi değerlerinden vazgeçilmesi söz konusu değildir" ifadelerini kullandı.

Dünya üzerinde 18 ülkenin bayrak renginin kırmızı-beyaz olduğuna işaret eden Şenman, turkuaz formanın, Türk Milli Takımı'nın sahaya çıktığı anda fark edilmesini sağlamak ve önemli bir marka kimliği oluşturmak amacıyla düşünüldüğünü vurguladı. Kırmızı-beyaz renklerden herhangi bir rahatsızlık duyulmasının söz konusu olmadığını belirten Şenman, "Türk mavisi olarak bilinin turkuaz, camgöbeği renginin hafifçe mavi tonudur. Turkuaz taşının rengi nedeniyle bu ismi almıştır. Turkuaz ismi, Türk'ün Fransızca'daki karşılığı olan 'Turquoise'den geliyor ve literatürde 'Türk mavisi' olarak biliniyor. Böylece turkuaz rengi, kırmızı-beyazın dışında Türk ulusunu temsil edebilecek özelliklere sahip yegane renktir. Dolayısıyla hedeflenen farklılaşmayı sağlayabilecek tek alternatif durumundadır" dedi.

Dünya üzerinde kendi ülkesinin bayrağındaki renkleri taşımayan çok sayıda üst düzey Futbol ülkesi bulunduğunu vurgulayan Şenman, yine pek çok üst düzey Futbol ülkesinin milli formasında ülke bayrağı yerine federasyon logosunun yer aldığını belirtti. Şenman, Hollanda'nın turuncu, İtalya'nın mavi, Almanya'nın yeşil, Japonya'nın mavi forma giydiğini, İspanya'nın ise şortlarının bayrağında bulunmamasına rağmen mavi renkte olduğunu hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious